Ceny scalonych sterowników spadną o 8 do 10%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

W związku z brakiem równowagi pomiędzy podażą i popytem oraz wysokim poziomami magazynowymi,  w trzecim kwartale spodziewany jest spadek cen układów scalonych sterowników o 8 do 10%. Według agencji analitycznej TrendForce chińscy producenci scalonych sterowników do wyświetlaczy mogą obniżyć ceny układów o 10 do 15%.

Ceny scalonych sterowników spadną o 8 do 10%

Pomimo słabego popytu na rynku terminali i rosnących zapasów wśród producentów ekranów i dostawców układów scalonych sterujących wyświetlaczami, zakłady foundry odpowiednio dostosowywały swój asortyment produktów, wykorzystywały wolne moce produkcyjne na wiele sposobów oraz efektywnie przydzielały i utrzymywały poziom.

Z powodu niedoboru półprzewodników w ciągu ostatnich dwóch lat, ceny usług foundry nadal rosły w ostatnich kilku kwartałach i pozostają na wysokim poziomie. Jednak producenci układów scalonych obecnie spotykają się z żądaniami klientów dotyczącymi obniżenia cen.

Analitycy z TrendForce wskazują, że ​​w przypadku fabryk produkcja scalonych sterowników do wyświetlaczy jest mniej opłacalna w porównaniu do innych zastosowań, ale są to jedne z produktów wykorzystywanych przez fabryki w celu zwiększenia wydajności.

Jeśli rynek scalonych sterowników odnotuje znaczny spadek cen, a w trzecim kwartale plany dotyczące wkładów w produkcję zostaną zmniejszone, istotne stanie się czy ceny usług foundry pozostaną takie same, jak w kwartale drugim, czy też zostaną obniżone w celu utrzymania wysokiego wskaźnika wykorzystania zasobów zakładów.

źródło: Electronics Weekly