Pamięć MRAM następcą NOR flash

Według IC Insights w 2021 roku rynek pamięci typu NOR odpowiadał za 4% całego rynku pamięci flash. Sprzedaż układów pamięci NOR wyniosła 2,9 mld dolarów, co oznacza wzrost o 63%. W tym czasie średnia cena jednostkowa wzrosła o 23%.

Posłuchaj
00:00

Analitycy oszacowali, że w 2022 roku rynek pamięci flash NOR osiągnie wartość 3,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o 21%. W 2021 roku trzy firmy odpowiadały za 91% sprzedaży pamięci tego typu. Pierwsze miejsce zajął Winbond, ze sprzedażą przekraczającą 1 mld dolarów, co odpowiadało za 35% udziału. Od roku 2011 firma dostarczała pamięci NOR w litografii 58 nm. W 2021 roku firma wprowadziła proces produkcyjny 40 nm.

Drugie miejsce zajął Macronix, ze sprzedażą na poziomie 942 mln dolarów, co przekłada się na 33% udział w rynku pamięci NOR. Tego typu układy stanowiły 52% całkowitej sprzedaży chipów w tej firmie. W 2021 roku układy pamięci Macronix'a powstawały w litografii 75 i 55 nm. W drugim kwartale 2022 roku firma przeszła na 45-nanometrowy proces technologiczny. Układy pamięci NOR trafiły na m.in. rynek motoryzacyjny i telekomunikacyjny.

Trzecie miejsce zajęła firma GigaDevice, której sprzedaż pamięci NOR podwoiła się w 2021 roku. Popyt na układy tego typu był generowany głównie przez sektor motoryzacyjny.

Chociaż NOR flash nie jest poważnym konkurentem dla większości nowych technologii pamięci, pozostaje użyteczną i niezawodną opcją dla wbudowanych aplikacji klasy low-end. Na przykład w branży motoryzacyjnej układy NOR są kluczowym elementem desek rozdzielczych, systemów informacyjno-rozrywkowych i zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS). W segmencie przemysłowym pamięć flash NOR jest wykorzystywana do zapewnienia spójnego i bezpiecznego dostępu do danych i dokumentacji medycznej pacjentów. Pamięć NOR flash odpowiada za część rynku aplikacji Internetu rzeczy.

W związku z tym, że technologia NOR flash jest trudna do skalowania, oznacza to, że przy gęstości większej niż 1 Gb, pamięć tego typu może nie być tak opłacalna jak niektóre alternatywne rozwiązania. Spowoduje to stopniowe przesunięcie popytu z NOR flash na alternatywne pamięci o większej gęstości, takie jak jednowarstwowe komórki (SLC) NAND i magnetooporowa pamięć RAM (MRAM), które powoli zaczęły zastępować NOR flash w wielu nowych projektach.

Źródło: IC Insights

Powiązane treści
Winbond i Nanya otworzą nowe fabryki pamięci DRAM
Emerging memories następcą dotychczasowych pamięci
Ceny scalonych sterowników spadną o 8 do 10%
Dynamic Flash Memory następcą pamięci DRAM
Wilk Elektronik wprowadza do oferty przemysłowe pamięci DDR5
Kioxia zwiększy zdolności produkcji pamięci flash 3D
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów