Pamięć MRAM następcą NOR flash

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według IC Insights w 2021 roku rynek pamięci typu NOR odpowiadał za 4% całego rynku pamięci flash. Sprzedaż układów pamięci NOR wyniosła 2,9 mld dolarów, co oznacza wzrost o 63%. W tym czasie średnia cena jednostkowa wzrosła o 23%.

Pamięć MRAM następcą NOR flash

Analitycy oszacowali, że w 2022 roku rynek pamięci flash NOR osiągnie wartość 3,5 mld dolarów, co oznacza wzrost o 21%. W 2021 roku trzy firmy odpowiadały za 91% sprzedaży pamięci tego typu. Pierwsze miejsce zajął Winbond, ze sprzedażą przekraczającą 1 mld dolarów, co odpowiadało za 35% udziału. Od roku 2011 firma dostarczała pamięci NOR w litografii 58 nm. W 2021 roku firma wprowadziła proces produkcyjny 40 nm.

Drugie miejsce zajął Macronix, ze sprzedażą na poziomie 942 mln dolarów, co przekłada się na 33% udział w rynku pamięci NOR. Tego typu układy stanowiły 52% całkowitej sprzedaży chipów w tej firmie. W 2021 roku układy pamięci Macronix'a powstawały w litografii 75 i 55 nm. W drugim kwartale 2022 roku firma przeszła na 45-nanometrowy proces technologiczny. Układy pamięci NOR trafiły na m.in. rynek motoryzacyjny i telekomunikacyjny.

Trzecie miejsce zajęła firma GigaDevice, której sprzedaż pamięci NOR podwoiła się w 2021 roku. Popyt na układy tego typu był generowany głównie przez sektor motoryzacyjny.

Chociaż NOR flash nie jest poważnym konkurentem dla większości nowych technologii pamięci, pozostaje użyteczną i niezawodną opcją dla wbudowanych aplikacji klasy low-end. Na przykład w branży motoryzacyjnej układy NOR są kluczowym elementem desek rozdzielczych, systemów informacyjno-rozrywkowych i zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy (ADAS). W segmencie przemysłowym pamięć flash NOR jest wykorzystywana do zapewnienia spójnego i bezpiecznego dostępu do danych i dokumentacji medycznej pacjentów. Pamięć NOR flash odpowiada za część rynku aplikacji Internetu rzeczy.

W związku z tym, że technologia NOR flash jest trudna do skalowania, oznacza to, że przy gęstości większej niż 1 Gb, pamięć tego typu może nie być tak opłacalna jak niektóre alternatywne rozwiązania. Spowoduje to stopniowe przesunięcie popytu z NOR flash na alternatywne pamięci o większej gęstości, takie jak jednowarstwowe komórki (SLC) NAND i magnetooporowa pamięć RAM (MRAM), które powoli zaczęły zastępować NOR flash w wielu nowych projektach.

źródło: IC Insights