Zdolności produkcyjne w zakresie foundry wzrosną o 14%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według danych przygotowanych przez agencję analityczną TrendForce w 2022 roku światowe moce produkcyjne zakładów foundry wzrosną o 14%. W ciągu trzech najbliższych lat rozwinięte procesy technologiczne będą odpowiadać za 75-80% zdolności produkcyjnych. Nadchodzące lata wykażą potencjał rynkowy najlepiej sprawdzonych procesów, co przyczyni się do wykształcenia nowej wyspecjalizowanej gałęzi przemysłu półprzewodnikowego.

Zdolności produkcyjne w zakresie foundry wzrosną o 14%

Z raportu wynika, że większość zakładów produkcyjnych zintensyfikuje swoje działania w zakresie 12-calowych płytek krzemowych. Za światową produkcję będą odpowiadać głównie TSMC, UMC, SMIC, HHGrace i Nexchip. Około 65% nowych linii produkcyjnych będzie operować na 12-calowych płytkach. Wytwarzane na nich będą układy w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Analitycy oszacowali, że roczne tempo wzrostu tego segmentu ma utrzymywać się na poziomie 20%.

Szacuje się, że produkcja wyspecjalizowanych układów zostanie w większości przeniesione na litografię 28 nm. Światowe moce produkcyjne w zakresie 28-nanometrowych układów scalonych będą odpowiadać za 75-80% w latach 2021-2024. W tym okresie wskaźnik CAGR wydajności zakładów foundry wyniesie 11%.

źródło: Electronics Weekly