SMIC wybuduje za 8,87 mld dolarów zakład foundry

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Czołowy chiński producent chipów SMIC ogłosił, że zbuduje w Szanghaju zakład foundry o wartości prawie 9 mld dolarów, rzucając wyzwanie światowemu liderowi - TSMC. Będzie to największa od lat inwestycja. Zakład ma wytwarzać chipy w starszym procesie technologicznym, których obecnie brakuje na rynku. Obejmą one zakres od elektroniki konsumenckiej po autonomiczne samochody.

SMIC wybuduje za 8,87 mld dolarów zakład foundry

Planowana wydajność linii produkcyjnych wyniesie 100 tys. wafli miesięcznie, przy łącznej inwestycji wynoszącej 8,87 miliarda dolarów. Zakład będzie wytwarzał chipy litografii 28 nm lub starszej, która jest odpowiednia dla takich układów, jak czujniki obrazu, moduły Wi-Fi, układy scalone sterowników i mikrokontrolery, z których wiele jest bardzo mało dostępnych. Najbardziej zaawansowane chipy na rynku są wykonane przy użyciu 5-nanometrowego procesu technologicznego. Chipy w tej litografii zostaną wykorzystane w urządzeniach Apple'a.

TSMC, największy na świecie producent kontraktowych chipów, ogłosił w tym roku podobne działania. Firma zainwestuje 2,8 mld dolarów w zwiększenie mocy produkcyjnych w chińskim mieście Nanjing w zakresie 28 nm. Inni światowi gracze, w tym Globalfoundries i United Microelectronics, również aktywnie zwiększają swoje możliwości.

Zgodnie z wnioskiem kapitał zakładowy spółki joint venture SMIC wyniesie 5,5 mld dolarów, a producent chipów przejmie co najmniej 51% udziałów i weźmie na siebie odpowiedzialność za operacje i produkcję. Rząd Szanghaju przejmie 25% udziałów, a do pozostałych będą poszukiwani inwestorzy zewnętrzni. Nie ujawniono kiedy zostanie uruchomiona produkcja. SMIC ogłosił w tym roku wspólną z władzami Shenzhen inwestycję w projekt o wartości 2,35 mld dolarów, aby w 2022 roku osiągnąć moce produkcyjne na poziomie 40 tys. płytek krzemowych miesięcznie.

źródło: Nikkei Asia

Zobacz również