TSMC realizuje inwestycje o wartości 100 mld dolarów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Taiwan Semiconductor Manufacturing, największy na świecie producent chipów, chce zbudować zaawansowaną fabrykę w południowym Tajwanie, w ramach przedsięwzięcia o wartości 100 mld dolarów. Realizacja tego projektu ma na celu wyhamowanie pogłębiającego się niedoboru chipów na światowym rynku.

TSMC realizuje inwestycje o wartości 100 mld dolarów

Planowana fabryka chipów będzie znajdować się w mieście Kaohsiung, gdzie zlokalizowana jest firma ASE Technology Holding, największy światowy dostawca usług pakowania i testowania chipów. TSMC po raz pierwszy pojawi się w przemysłowym mieście portowym. Jeden z kluczowych dostawców chemii dla TSMC - firma Entegris -  realizuje tam swoją największą inwestycję w historii.

Przedsięwzięcie TSMC zostało ogłoszone po raz pierwszy, gdy rząd Tajwanu zaczął intensyfikować swoje działania, aby inwestycje firmy w moce produkcyjne pozostały w kraju. Zapewnienie konkurencyjnego przemysłu półprzewodników ma kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa regionu.

W nowym zakładzie będą powstawać układy scalone w 7- i 6-nanometrowej litografii. Obecnie ten proces technologiczny jest wykorzystywany do produkcji chipów CPU i GPU dla Nvidii, AMD i Mediateka. Pierwsze układy wyprodukowane w najnowszym procesie 5 nm zostaną dostarczone firmie Apple do nadchodzącego iPhone'a 13.

Budowa obiektu rozpocznie się już w przyszłym roku, choć zakład rozpocznie działalność najwcześniej w roku 2023 lub 2024. Działanie to jest częścią największego w historii przedsięwzięcia o wartości 100 mld dolarów, które ma być zrealizowane w ciągu 3 lat, czyli do 2023 roku.

Jak dotąd chipowy gigant otrzymał zgodę na budowę najbardziej zaawansowanej fabryki w tajwańskim mieście Hsinchu. Ponadto rozmowy dotyczące budowy pierwszego zakładu foundry w Japonii dobiegają końca.

Zakład zlokalizowany w Kaohsiung będzie świadczył usługi outsourcingowe dla Intela, Tesli, Google'a i Amazona.

TSMC planowało kiedyś budowę linii produkcyjnych dla 7-nanometrowego procesu w chińskim mieście Nanjing. Kiedy TSMC uruchomiło swoją fabrykę w Nanjing w 2015 roku, Chiny były najszybciej rozwijającym się rynkiem. Jednak w zeszłym roku producent został zmuszony do zawieszenia współpracy ze swoim niegdyś największym chińskim klientem, firmą Huawei Technologies, ze względu na ograniczenia nałożone przez USA. Rosnąca niepewność geopolityczna skłoniła TSMC do ponownego zweryfikowania swoich planów dotyczących Chin. Firma ogłosiła, że zainwestuje 2,8 mld dolarów w rozwój krajowej produkcji układów, we w pełni dopracowanych już technologiach.

Obecnie najważniejsze centrum produkcyjne TSMC w technologii 7 nm znajduje się w centralnym tajwańskim mieście Taichung. Producent chipów nadal wprowadza do zakładu dodatkowy sprzęt, jednak przestrzeń obiektu jest już prawie całkowicie wykorzystana, co zmusza firmę do znalezienia nowych lokacji.

źródło: Nikkei Asia

Zobacz również