TSMC wybuduje pierwszą europejską fabrykę chipów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Taiwan Semiconductor Manufacturing, największy na świecie producent chipów, rozważa budowę swojej pierwszej europejskiej fabryki półprzewodników w Niemczech. Prezes Mark Liu powiedział, że TSMC aktywnie prowadzi rozmowy z wieloma klientami na temat realizacji projektu fabryki wafli krzemowych w tym kraju.

TSMC wybuduje pierwszą europejską fabrykę chipów

Wszystko wskazuje na to, że producent chipów odchodzi od swojej wieloletniej strategii polegającej na koncentracji większości zasobów na Tajwanie. Firma zainwestowała już 12 mld dolarów w budowę zakładu w Arizonie i rozważa stworzenie swojej pierwszej w historii fabryki w Japonii. Zaawansowany zakład produkcji chipów w Arizonie będzie pierwszym od dwóch dekad obiektem TSMC w Stanach Zjednoczonych. Tam produkcja ma ruszyć na początku 2024 roku.

W przypadku tego ostatniego projektu firma omawia z japońskimi klientami sposoby obniżenia kosztów operacyjnych. Obecnie koszt budowy i eksploatacji fabryki chipów w Japonii jest znacznie wyższy niż w przypadku Tajwanu.

TSMC realizuje zamówienia pochodzące od prawie wszystkich kluczowych światowych dostawców urządzeń elektronicznych - takich, jak Apple, Qualcomm i Advanced Microelectronics Devices, Intel, Infineon i Sony. Amerykańscy klienci odpowiadają za 70% przychodów TSMC. Dla porównania japońscy odpowiadają za 4,72%, a europejscy za 5,24%.

źródło: Nikkei Asia

Zobacz również