Inwestycje w rynek półprzewodników zbliżają się do kolejnego rekordowego poziomu

| Gospodarka Aktualności

Według stowarzyszenia branżowego SEMI globalne inwestycje w sprzęt półprzewodnikowy dla fabryk, napędzane cyfrową transformacją i innymi trendami technologicznymi, osiągną w 2022 roku poziom prawie 100 mld dolarów. W tym roku poziom inwestycji przekroczy próg 90 mld dolarów.  

Inwestycje w rynek półprzewodników zbliżają się do kolejnego rekordowego poziomu

Nowe rekordy w zakresie inwestycji w wyposażenie fabryk będą oznaczać kolejne trzy lata wzrostu, który rozpoczął się w 2020 roku, przełamując historyczny cykliczny trend polegający na jedno- lub dwuletnim gwałtownym wzroście branży, po którym następował rok lub dwa wzrostu słabego, stagnacji, albo spadku. Ostatni raz regularny wzrost trwający więcej niż dwa lata rynek półprzewodników odnotował w połowie lat 90.

Sektor usług foundry w 2022 roku będzie odpowiedzialny za większość inwestycji w sprzęt produkcyjny, przekraczając próg 44 mld dolarów. Na drugim miejscu znajdzie się segment pamięci z inwestycjami przekraczającymi 38 mld dolarów. Zarówno chipy DRAM, jak i NAND odnotują w 2022 roku duży wzrost - odpowiednio 17 mld i 21 mld dolarów. Inwestycje w mikroprocesory wyniosą w przyszłym roku około 9 mld dolarów. Nakłady na podzespoły energoelektroniczne wyniosą 3 mld dolarów. Inwestycje w analogowe układy scalone 2 mld dolarów, a w pozostałą elektronikę - około 2 mld dolarów.

źródło: SEMI