Chiny mogą odciąć dostawy IC na zagraniczne rynki

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Chiny obecnie zmagają się z globalnym niedoborem półprzewodników, jednocześnie próbując zwiększyć swoją samowystarczalność technologiczną podczas konfliktu handlowego z USA. Do tych problemów dochodzi kryzys energetyczny, który zmusza zakłady produkcyjne do ograniczenia wydajności. Jeden z największych chińskich producentów chipów ostrzegł, że w przyszłym roku być może będzie musiał zrezygnować z zamówień od zagranicznych klientów, aby nadać priorytet popytowi krajowemu.

Chiny mogą odciąć dostawy IC na zagraniczne rynki

Drugi kontraktowy producent chipów w Chinach - Hua Hong Semiconductor - poinformował kilku swoich zagranicznych klientów, w tym tajwańskiego Holteka - kluczowego dostawcę mikrokontrolerów, że nie będzie w stanie zapewnić im tak dużej wydajności, jaka może być potrzebna. Firma Hua Hong ostrzegła, że może nawet odrzucić niektóre zamówienia od zagranicznych podmiotów na rzecz krajowych klientów.

Krajowy popyt na układy scalone rośnie, a jego poziom jest już bardzo wysoki i nie zanosi się na spadek. Semiconductor Manufacturing International, czołowy krajowy producent chipów wskazuje, że popyt na chińskim rynku jest generowany w dużej mierze przez lokalnych producentów smartfonów, którzy poszukują rodzimych dostawców półprzewodników.

Źródła informują, że rząd - w celu zabezpieczenia dostaw chipów na krajowe potrzeby - również nadaje wyższy priorytet energetyczny największym chińskim producentom półprzewodników. Jednym z takich przypadków jest sytuacja zakładu należąca do Apple'a, którego zarząd musiał negocjować warunki zasilania z lokalnymi władzami. Dla porównania, chińskie firmy, w tym Luxshare Precision Industry and Lens Technology i BOE Technology, miały pierwszeństwo w dostawach energii elektrycznej, co pozwoliło im na niezakłóconą działalność. Producent chipów SMIC poinformował swoich inwestorów, że rząd zapewni zakładowi wystarczającą ilość energii elektrycznej podczas kryzysu energetycznego.

Oprócz zagranicznych dostawców technologii, wiele mniejszych chińskich firm i tych, które nie odgrywają kluczowej roli w łańcuchu dostaw, również zostało dotkniętych zakłóceniami w dostawach energii. Niektórym pozwolono działać tylko poza godzinami szczytu, podczas gdy inni byli zmuszeni ograniczyć zużycie energii do trzech lub czterech dni w tygodniu.

Stany Zjednoczone również intensyfikują wysiłki na rzecz wzmocnienia krajowego łańcucha dostaw układów scalonych. Amerykańskie władze wzywają dostawców chipów do przeniesienia bardziej kluczowych linii produkcyjnych do kraju. Związane jest to z bezpieczeństwem narodowym. Obecnie USA jest w trakcie zatwierdzania budżetu o wartości 52 mld dolarów na wsparcie krajowego przemysłu chipów. Waszyngton zażądał również, aby globalni producenci półprzewodników przekazali poufne informacje biznesowe, aby pomóc rządowi Stanów Zjednoczonych lepiej zrozumieć takie kwestie, jak sposób wytwarzania chipów i kim są użytkownicy końcowi.

źródło: Nikkei Asia