Chińskie fabryki zawieszają produkcję

| Gospodarka Aktualności

W związku z niewystarczającą ilością węgla i wzrostem jego cen w Chinach wstrzymano pracę ponad 100 fabryk. Rosyjskie przedsiębiorstwo energetyczne Inter RAO przekazało, że Chiny zwróciły się o zwiększenie dostaw energii z Rosji. Przestoje w dostawach energii dotykają nie tylko fabryki, ale również mieszkańców Chin. Pojawiło się wiele informacji o niedziałających windach, sygnalizacjach świetlnych i oświetleniu ulic, pozbawionych prądu sklepach czy mieszkaniach.

Chińskie fabryki zawieszają produkcję

Dostawca podzespołów do produktów Apple'a, Unimicron Technology ogłosił, że trzy z jego chińskich spółek zależnych wstrzymały produkcję od 26 do 30 września. Eson Precision, filia tajwańskiej firmy Foxconn poinformowała, że ​​zawiesiła produkcję w zakładach, w chińskim mieście Kunshan.

Obecne ograniczenia energetyczne w Chinach mogą przyspieszyć przenoszenie linii produkcyjnych do Tajwanu, Azji Południowo-Wschodniej lub Ameryki Północnej. W dużej mierze uzależnione jest to od tego, czy ograniczenia staną się polityką długoterminową.

Wielu producentów, którzy nadal produkują w Chinach takie urządzenia, jak notebooki, tablety i telefony, oczekują na ustabilizowanie dostaw energii i nie mają zamiaru przeprowadzać relokacji swoich zasobów. Dostawcy serwerów i sprzętu sieciowego utworzyli nowe zakłady w Wietnamie, Tajwanie i Meksyku, aby uniknąć dodatkowych kosztów celnych nałożonych przez Stany Zjednoczone. Producenci notebooków ODM zdywersyfikowali również produkcję do obszarów poza Chinami na prośbę takich marek, jak Dell, HP i Apple. To działanie jednak nie rozwiąże wszystkich problemów, ponieważ dostawcy podzespołów prowadzą swoją działalność w Chinach.

źródło: Digitimes, Reuters, The Wall Street Journal