Ericsson i Nokia tracą udział w chińskim rynku

| Gospodarka Komunikacja

Szwedzki gigant telekomunikacyjny Ericsson zamknie jedno ze swoich pięciu centrów badawczych w Chinach. Firma do listopada ma zakończyć działalność ośrodka R&D zlokalizowanego w mieście Nankin. W placówce badawczej pracuje 630 osób. Po jej likwidacji pracownicy zostaną zatrudnieni przez fińskiego partnera TietoEVRY.

Ericsson i Nokia tracą udział w chińskim rynku

Ericssonowi pozostaną działające cztery główne centra R&D w Chinach, zlokalizowane w Pekinie, Szanghaju, Kantonie i Chengdu. Według oświadczenia firmy, pięć centrów zatrudniało łącznie ponad 5 tys. osób. Roczne inwestycje w badania i rozwój przekraczały 3 mld juanów (464 mln dolarów).

Ericsson, który był kiedyś głównym dostawcą sprzętu telekomunikacyjnego w Chinach, ogłosił w lipcu, że jego przychody w drugim kwartale w tym kraju spadły o prawie 60%, w porównaniu z rokiem poprzednim. Firma dawała wcześniej sygnały, że jej działalność w Chinach może być zagrożona przez sankcje handlowe nałożone przez USA.

Kolejnym argumentem, który potwierdza fakt utraty udziału producentów sprzętu telekomunikacyjnego w chińskim rynku na rzecz krajowych firm, są kontrakty na małe kwoty otrzymane przez Ericssona i Nokię na budowę stacji bazowych 5G pracujących w paśmie 700 MHz na zlecenie China Mobile i niedawno utworzonego China Broadcasting Network.

źródło: Reuters