Ericsson poszukuje 350 inżynierów sieci mobilnych

| Gospodarka Komunikacja

W ciągu roku polskie centrum badań i rozwoju firmy Ericsson planuje zatrudnić 350 osób. Poszukiwani są głównie programiści, architekci systemów, testerzy jak również szefowie projektów - wszyscy będą mogli pracować przy rozwijaniu technologii mobilnych. Polskie centrum R&D zatrudnia w Łodzi i Krakowie ponad 1700 osób i jest drugim - po placówce w Szwecji - największym tego typu ośrodkiem firmy Ericsson w Europie.

Ericsson poszukuje 350 inżynierów sieci mobilnych

Ośrodek R&D rozszerza swoją działalność w zakresie sieci radiowej o grupę ekspertów odpowiedzialnych za oprogramowanie sieci szkieletowej, która jest istotnym elementem łączności urządzeń końcowych i radiowej sieci mobilnej. Inżynierowe z polskiego ośrodka R&D firmy Ericsson tworzą oprogramowanie do komunikacji mobilnej na świecie oraz rozwijają nowe funkcjonalności sieci 5G, zapewniając odpowiednią stabilność i przepustowość łączy. Tworzone w polskim centrum rozwiązania wyznaczają standardy i stają się obowiązującymi regulacjami technicznymi dla branży telekomunikacyjnej w ramach wprowadzanych norm 3GPP oraz innych organizacji standaryzacyjnych.

- Jesteśmy zlokalizowani w Polsce, ale pracujemy globalnie tworząc zespoły projektowe ze specjalistami z 20 kolejnych centrów R&D firmy Ericsson na świecie. W naszym Centrum R&D w Łodzi i w Krakowie zatrudnimy osoby z doświadczeniem w sektorze telekomunikacyjnym. W naszych projektach wykorzystujemy rozwiązania oparte o technologie C++, Java, .Net, Erlang oraz Python, a także Golang, Groovy, czy też technologię Cloud. Do zespołów pracujących nad rozwojem sieci od 2G do 6G przyjmujemy kolejnych programistów, testerów, system architektów, a także osoby koordynujące pracę takie jak Scrum Master czy kierownik liniowy. Swoje miejsce w zespole znajdą również trenerzy oraz liderzy techniczni, którzy będą pomagać w projektowaniu innowacyjnych rozwiązań. Ericsson mocno inwestuje w badania i rozwój, w zeszłym roku na ten cel przeznaczono 17% obrotów - mówi Stefan Znarowski, nowy szef centrum R&D firmy Ericsson w Krakowie i Łodzi.

Obecnie inżynierowie z polskiego centrum R&D firmy Ericsson mają do czynienia nie tylko z technologiami 4G i 5G. Cały czas funkcjonują sieci komórkowe starszych generacji, które również potrzebują wsparcia.

- Przy 2G, 3G i 4G jesteśmy już w zaawansowanej fazie, gdzie potrzebne są głównie krytyczne poprawki. Z kolei 5G od strony oprogramowania potrzebuje jeszcze więcej badań i tworzenia rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie określonych funkcjonalności. Rozpoczynamy też w Łodzi i Krakowie prace nad 6G. Zajmujemy się pełnym cyklem życia oprogramowania dla każdej generacji sieci - wyjaśnia Stefan Znarowski.

źródło: Ericsson