5G wyprzedza 4G pod względem liczby nowych abonamentów

| Gospodarka Komunikacja

W drugim kwartale 2021 r. 5G wyprzedziło 4G jako technologię z największym na świecie przyrostem nowych abonamentów. Jak wynika z danych Ericsson Mobility Report liczba abonentów 5G w połączeniu ze smartfonem obsługującym tę technologię wzrosła w ciągu kwartału o 84 mln, podnosząc łączną liczbę abonentów 5G na świecie do 380 mln. W tym samym czasie liczba abonamentów 4G wzrosła o 71 mln - do 4,8 mld.

5G wyprzedza 4G pod względem liczby nowych abonamentów

5G jest na dobrej drodze, by stać się najszybciej przyjętą generacją technologii mobilnej w historii. Liczba abonentów rośnie w tempie około miliona dziennie i ta dynamika stopniowo się zwiększa. W pierwszym kwartale zanotowaliśmy 70 mln nowych abonamentów 5G. Wiele wskazuje na to, że to tempo rozwoju utrzyma się i do końca roku 5G będzie już użytkowane przez ponad pół miliarda ludzi na świecie – mówi Marcin Sugak, ekspert firmy Ericsson.

Według przewidywań liczba abonentów 5G ma przekroczyć próg jednego miliarda dwa lata szybciej niż miało to miejsce w przypadku 4G - LTE. Kluczowym czynnikiem jest wczesne zaangażowanie Chin we wdrożenie 5G oraz wysoka dostępność komercyjnych urządzeń 5G. Ponad 300 modeli smartfonów z 5G zostało już zapowiedzianych lub wprowadzonych na rynek.

W II kwartale 2021 roku przybyło łącznie 50 mln nowych abonamentów mobilnych, w sumie do 8,1 mld na świecie. Wraz ze wzrostem liczby aktywnych subskrypcji rośnie również ilość przesyłanych danych. W ciągu roku przesył danych w sieciach mobilnych wzrósł o 44% (Q2 r.r), osiągając poziom 72 EB/miesiąc.

Ericsson Mobility Report Q2 2021 Update: https://www.ericsson.com/4a4cd9/assets/local/mobility-report/documents/2021/emr-q2-2021-update.pdf

źródło: Ericsson