Kompendium wiedzy o 5G

| Technika

Nowe rozwiązania technologiczne dostarczają wielu korzyści. Często w parze z wachlarzem zalet idzie pula zagrożeń. Błędem staje się utożsamianie sieci 5G wyłącznie z szybciej działającym Internetem. Czym wyróżnia się nowatorskie rozwiązanie technologiczne od starszego odpowiednika 4G? Jakie argumenty przemawiają za wyborem nowego standardu na rynku IT?

Kompendium wiedzy o 5G

W skrócie o 5G - podstawowe informacje

5G to najnowsze rozwiązanie w postaci sieci komórkowej. Posiada większe możliwości niż 4G czy LTE, gwarantując większą efektywność w obszarze prędkości transferu, opóźnienia, obciążenia czy niezawodności. Podstawowym zamysłem stworzenia sieci “piątej generacji” była szansa na podłączenie do niej większej liczby sprzętu za sprawą tzw. Internetu rzeczy.

Fundamentalne różnice pomiędzy 5G a 4G

Aby lepiej zrozumieć ideę 5G, należy przeanalizować jej starszego konkurenta - 4G. Argumentem, który przemawia za nowszą specyfikacją to dołączenie kolejnych pasm do standardowych częstotliwości (L Band, Sub-6, mmWave).

W kontekście lepszej jakości, od branżowego rywala, 5G wyróżnia korzystanie z kształtowania wiązki oraz Massive MIMO. Pierwszy informatycznie brzmiący termin dotyczy możliwości kierowania sygnałem precyzyjnie sfokusowanym w stronę sprzętu odbiorczego. Wyposażenie w tę opcję pozwala usprawnić połączenie. W przypadku drugiego pojęcia, mowa o wykorzystaniu kilkunastu anten oraz odbiorników. Działanie ma na celu zagwarantowanie większej wydajności, którą szczyci się nowatorska sieć “piątej generacji”.

Multitasking nowego połączenia internetowego, czyli zalety 5G

Z pewnością można doszukać się wielu korzyści, ale największą z nich jest szybkość. W rywalizacji z 4G zdecydowanie wygrywa i jest nieoceniona w kontekście czasu reakcji, wytrzymałości czy skuteczności. 5G spełnia swoją rolę w sektorze motoryzacji i transportu. Krótko mówiąc - to przyszłościowe rozwiązanie w ramach komunikacji miejskiej, które pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo oraz doskonale spisze się w poprawie organizacji ruchu na drodze. W segmencie rozrywki wspomina się o lepszej rozdzielczości realizowanych transmisji czy intuicyjnej obsłudze mobilnego sprzętu. Mimo że to dość odległe plany, to wdrożenie piątej generacji ma zastąpić nawet bezprzewodową sieć lokalną (Wi-Fi).

Szybsze połączenie internetowe w połączeniu ze sprawnie wyświetlającymi się stronami WWW to mix, którego każdy użytkownik wyczekuje. Choć pozycjonowanie to sektor marketingu, to jego znaczenie wciąż wzrasta nie tylko dla robotów Google, lecz także z perspektywy osób planujących zakupy online. Im wyżej plasuje się strona, tym większe prawdopodobieństwo, że została dobrze zaprojektowana.

5G otwiera drzwi w dziedzinie IT na sprawniejsze korzystanie z zasobów Internetu. Zakłada się, że do 2025 roku obejmie swoim zasięgiem niemal wszystkie miasta w Polsce.

fot. materiały prasowe

źródło: SEO Booster