Google Cloud i Nokia ogłaszają strategiczne partnerstwo w zakresie 5G

| Gospodarka Komunikacja

Google Cloud i Nokia wspólnie opracują rozwiązania dla oprogramowania 5G Core w chmurze dla dostawców usług komunikacyjnych (communications service providers) i klientów korporacyjnych. Dzięki współpracy możliwa będzie modernizacja ich infrastruktury sieciowej o natywne dla chmury oprogramowanie 5G Core oraz rozwój rozproszonej architektury sieciowej (network edge) jako platformy usług biznesowych dla przedsiębiorstw.

Google Cloud i Nokia ogłaszają strategiczne partnerstwo w zakresie 5G

W ramach partnerstwa, Google Cloud i Nokia będą współpracować nad sprawdzaniem, optymalizacją i rozwojem natywnych dla chmury usług sieciowych. Firmy będą również wspólne pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które pomogą dostawcom usług telekomunikacyjnych w zapewnieniu łączności 5G i skalowalności usług.

Obecnie globalni dostawcy usług telekomunikacyjnych mogą korzystać z nowych możliwości monetyzacji, poprzez zapewnienie klientom korporacyjnym łączności 5G i zaawansowanych usług w architekturze rozproszonej, by mogli dostarczać konsumentom nowe, cyfrowe doświadczenia. Google Cloud i Nokia będą tworzyć rozwiązania, które połączą usługi 5G i możliwości sieciowe Nokii z technologiami Google Cloud w zakresie sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego (ML) i analityki. Platforma Anthos zostanie wykorzystana do przenoszenia zadań obliczeniowych do architektury rozproszonej w chmurach publicznych i prywatnych.

Nokia dostarczy rozwiązania w zakresie głównego modułu do łączności głosowej, pakietu usług chmurowych, ekspozycji usług sieciowych, zarządzania danymi, zabezpieczenia sygnalizacji oraz rdzenia 5G. Obejmuje to platformę IMPACT IoT Connected Device, która umożliwia automatyczną, bezdotykową aktywację i pozwala na zdalne zarządzanie urządzeniami Internetu Rzeczy, a także rozwiązanie Converged Charging, które umożliwia tworzenie, wycenianie i promowanie w czasie rzeczywistym nowych usług komunikacyjnych, dzięki czemu ich dostawcy mogą szybciej wykorzystać nowe możliwości generowania przychodów z sektora usług 5G.

Z kolei platforma Anthos Google Cloud for Telecom będzie służyła do wdrażania aplikacji, umożliwiając dostawcom usług telekomunikacyjnych zbudowanie ekosystemu usług, które można stosować w dowolnym miejscu - od architektury rozproszonej, po chmury publiczne i prywatne oraz operatorów sieci.

źródło: Informacja prasowa

Zobacz również