Nokia podnosi prognozy wyników

| Gospodarka Aktualności

Nokia podniosła swoje całoroczne prognozy po tym, jak odnotowała większy niż oczekiwano zysk operacyjny za drugi kwartał. Seria zmian w działalności firmy, większe inwestycje w badania i przechylająca się na jej korzyść sytuacja geopolityczna sprawiły, że Nokia powróciła do globalnego wyścigu o udział we wprowadzaniu 5G zaledwie rok po tym, jak dyrektor generalny Pekka Lundmark przejął stery, co pozwoliło jej nawiązać rywalizację z Ericssonem.

Nokia podnosi prognozy wyników

Nokia zawarła w lipcu swój pierwszy kontrakt w Chinach na dostawę radiotelefonów 5G, co daje jej dostęp do jednego z największych rynków 5G. Firma spodziewa się zdobyć kontrakty od dwóch kolejnych chińskich operatorów telekomunikacyjnych. Jednocześnie prawdopodobnie wyniki Nokii do końca roku nadal ucierpią z powodu utraty w zeszłym roku kontraktu z Verizonem o wartości 6,6 mld dolarów.

Dział infrastruktury sieciowej Nokii, który zaopatruje firmy m.in. w optyczne produkty sieciowe, wzrósł o 15%, rekompensując 2-procentowy spadek wyników jednostki obsługującej sieci komórkowe, która zmagała się z wadami dotyczącymi produktów.

Jednak Nokię dotyka również globalny niedobór półprzewodników. - Spodziewamy się, że sytuacja będzie się utrzymywać w drugiej połowie roku i przez rok 2022. W tej chwili popyt jest tak duży, że moglibyśmy faktycznie rosnąć szybciej, gdyby dostępnych było więcej chipów – powiedział Pekka Lundmark w wywiadzie dla agencji Reuters.

Nokia poinformowała, że ​​obecnie spodziewa się całorocznej sprzedaży netto na poziomie od 21,7 do 22,7 mld euro, w porównaniu z wcześniejszymi szacunkami od 20,6 do 21,8 mld euro, przy marży operacyjnej na poziomie 10-12% zamiast oczekiwanych wcześniej 7-10%. Zysk operacyjny fińskiej firmy w okresie od kwietnia do czerwca wzrósł do 682 mln euro (808,51 mln dolarów) z 423 mln euro rok wcześniej, przewyższając średnią 408 mln euro oszacowaną w ankiecie przeprowadzonej przez analityków Refinitiv.

źródło: Reuters