Chiński producent IC z rekordową sprzedażą pomimo amerykańskich sankcji

| Gospodarka Produkcja elektroniki

W ubiegłym roku chiński producent półprzewodników Semiconductor Manufacturing International (SMIC) odnotował rekordowy wzrost sprzedaży. Wzrostowi przychodów towarzyszył globalny niedobór chipów i sankcje nałożone przez rząd USA. Pomimo tych czynników firma osiągnęła sprzedaż na poziomie 5,4 mld dolarów, co przekłada się na 39% wzrostu rok do roku. Według danych przygotowanych przez firmę Refinitiv jest to największy wzrost przychodów od 2010 roku.

Chiński producent IC z rekordową sprzedażą pomimo amerykańskich sankcji

Zysk operacyjny chińskiego producenta wyniósł 1,4 mld dolarów, co oznacza czterokrotny wzrost rok do roku. SMIC wytwarza układy scalone do zastosowań w IT na zlecenie innych firm. Chiński podmiot ma niewielki udział w tym segmencie, za który w większości odpowiada TSMC. Pomimo tego SMIC posiada największą i najbardziej zaawansowaną technologicznie fabrykę IC w Chinach. Taką pozycję udało się osiągnąć dzięki pomocy rządu, który skupia swoje działania na rozwoju lokalnego przemysłu półprzewodników.

W 2020 roku firma z siedzibą w centrum Szanghaju zapowiedziała, że ​​zbuduje trzy nowe fabryki w Pekinie, a także w południowym Shenzhen i w swojej głównej lokalizacji, o wartości rzędu kilku miliardów dolarów. SMIC zapowiedział, że pierwszy zakład w Szanghaju ma zostać uruchomiony na początku 2022 roku, a fabryki w Pekinie i Shenzhen do końca tego roku.

Holenderski producent maszyn litograficznych ASML poinformował, że jeszcze nie otrzymał pozwolenia na dostawę urządzeń potrzebnych do produkcji układów w technologii EUV.

źródło: Reuters

Zobacz również