CloudFerro współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną

Firma CloudFerro zawarła umowę dotyczącą dostarczenia systemu długookresowej archiwizacji danych satelitarnych (Long Term Archive) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Archiwum Długoterminowe ESA to miejsce przechowywania informacji pochodzących z obserwacji Ziemi, realizowanej w ramach unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus. Obejmuje obecnie ponad 50 PB danych, z których korzystają naukowcy oraz administracje rządowe z całego świata.

Posłuchaj
00:00

LTA zapewnia dostęp do danych archiwalnych w chmurze obliczeniowej, które służą m.in. do realizacji projektów z zakresu analiz ekosystemów obszarów morskich i lądowych, ochrony środowiska, atmosfery, zmian klimatycznych, zarządzania kryzysowego czy bezpieczeństwa. Usługa realizowana przez CloudFerro zapewnia pełną zgodność z wymaganymi standardami ESA, wraz z pełną, natychmiastową dostępnością zarchiwizowanych danych, praktycznie w czasie rzeczywistym.

Utworzenie archiwum danych obserwacji Ziemi związane jest ze stałym przyrostem wolumenu informacji, rosnącą liczbą użytkowników oraz zastosowaniem do analizy big data innowacyjnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy machine learning. Zakres zadań CloudFerro w ramach serwisu dla ESA to kompleksowe wdrożenie i realizacja usług archiwum, a także zapewnienie natychmiastowego dostępu online do zarchiwizowanych danych ESA (niemalże w czasie rzeczywistym, przy zachowaniu wymaganych standardów), które można przeszukiwać i generować za pomocą interfejsu API REST.

Infrastruktura chmurowa dostarczana przez CloudFerro oparta jest na oprogramowaniu open source - OpenStack oraz CEPH, które daje dużą elastyczność i skalowalność w oparciu dyski twarde o dużej pojemności oraz transparentne dla klienta schematy replikacji danych zapewniających pełne bezpieczeństwo gromadzonych danych.

CloudFerro dostarcza technologię polegającą na wyłącznym wykorzystaniu pamięci dyskowej zamiast tradycyjnej biblioteki taśmowej lub rozwiązania hybrydowego. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie wydajniejsze niż dotychczasowe technologie stosowane do archiwizacji danych, łatwe w implementacji, konkurencyjne kosztowo i zapewnia wysokowydajny dostęp do całego archiwum danych - wewnętrzne testy potwierdzają możliwość wydawania nawet 2 PB danych dziennie.

Źródło: CloudFerro

Powiązane treści
Polska Agencja Kosmiczna uczy, jak wykorzystać dane satelitarne
Perspektywy rozwoju sektora kosmicznego na najbliższe trzy lata - Polska na Space19+
Chiński producent IC z rekordową sprzedażą pomimo amerykańskich sankcji
Polska Agencja Kosmiczna współpracuje z NASA
Polski dostawca usług chmurowych zawarł kontrakt z niemiecką agencją kosmiczną
Polska zwiększa wkład do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA
Polska zyska inkubator Europejskiej Agencji Kosmicznej
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Aktualności
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Mikrokontrolery i IoT
Coraz więcej możliwości komunikacji satelitarnej w IoT
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Gospodarka
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Gospodarka
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów