Polski dostawca usług chmurowych zawarł kontrakt z niemiecką agencją kosmiczną

| Gospodarka Projektowanie i badania

Zajmująca się chmurami obliczeniowymi firma CloudFerro otrzymała od Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej (BMVI) zlecenie kontynuacji rozwoju platformy udostępniającej dane z obserwacji Ziemi (CODE-DE), która funkcjonuje w ramach działalności niemieckiej agencji kosmicznej. Realizację tego projektu CloudFerro poprowadzi wraz z podwykonawcą - Erteco Technologies. Umowa obowiązywać będzie do końca 2022 roku, z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata.

Polski dostawca usług chmurowych zawarł kontrakt z niemiecką agencją kosmiczną

Platforma CODE-DE zapewnia dostęp do danych i usług Copernicus w Niemczech (https://code-de.org/) od początku 2017 roku. Umożliwia użytkownikom dostęp do danych satelitarnych i innych informacji dostarczonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Komisję Europejską w ramach projektu Copernicus. Platforma to także bezpieczne środowisko pracy do przechowywania prywatnych danych i zintegrowanego przetwarzania w celu generowania różnego rodzaju analiz. CODE-DE pozwala także na publikację i ponowne wykorzystanie wygenerowanych produktów jako usług sieciowych. Platforma  umożliwia stosowanie technologii sztucznej inteligencji (AI). Jest również obszernym helpdeskiem oraz zawiera programy szkoleniowe. Dostęp do platformy CODE-DE będzie nadal bezpłatny dla administracji rządowej i ośrodków naukowych.

System CODE-DE od 2017 roku jest obsługiwany przez centrum danych teledetekcyjnych niemieckiego centrum lotniczego (DLR-DFD). Ta współpraca potrwa do końca pierwszego kwartału 2020 roku. Nowa wersja CODE-DE, uzupełniona o nowe funkcjonalności, będzie realizowana od 1 kwietnia 2020 roku.

CloudFerro jest polskim dostawcą infrastruktury chmurowej jako usługi. Firma założona w 2015 roku zapewnia klientom przetwarzanie w chmurze prywatnej, publicznej i hybrydowej, serwery dedykowane oraz usługi przechowywania danych. Aktualnie CloudFerro udostępnia chmurę dla dwóch z pięciu europejskich platform DIAS: CREODIAS i WEkEO, a także chmurę prywatną dla Copernicus Climate Data Store.

źródło: CloudFerro