Stany Zjednoczone podpisały z General Dynamics kontrakt na obsługę chmurową wart 7,6 mld dolarów

| Gospodarka Komunikacja

Administracja Stanów Zjednoczonych i Departament Obrony poinformowały w czwartek, że zawarły kontrakt dotyczący cloud computingu o wartości 7,6 mld dolarów, który zrealizuje firma General Dynamics Corp i jej partnerzy. Umowa, znana jako Defence Enterprise Office Solutions (DEOS), została zawarta na 10 lat.

Stany Zjednoczone podpisały z General Dynamics kontrakt na obsługę chmurową wart 7,6 mld dolarów

Celem kontraktu jest zastąpienie obecnie wykorzystywanych aplikacji biurowych Departamentu Obrony ustandaryzowanym rozwiązaniem chmurowym, które będzie wykorzystywane przez wszystkie służby zmilitaryzowane. DEOS reprezentuje zestaw funkcji bazujących na opracowaniach dla przedsiębiorstw, które obejmują m.in. narzędzia zwiększające wydajność, takie jak edytory tekstu i arkusze kalkulacyjne, poczta e-mail, czy udostępnianie i przechowywanie plików. Departament Obrony przekonuje, że zwiększy to cyberbezpieczeństwo i poprawi możliwości wymiany informacji.

Na początku sierpnia Pentagon postanowił wstrzymać decyzję o zawarciu kontraktu dotyczącego systemu chmurowego, o wartości 10 mld dolarów, zwanego Joint Enterprise Defense Defense Infrastructure Cloud - czyli JEDI - po tym, jak prezydent Donald Trump powiedział, że jego administracja analizuje ofertę Amazona, po protestach innych firm technologicznych. W lipcu legislatorzy stwierdzili, że system JEDI zaspokoi tylko część zapotrzebowania Departamentu Obrony na usługi w chmurze, i że wszelkie niepotrzebne opóźnienia zaszkodzą bezpieczeństwu kraju i zwiększą koszty umowy.

źródło: Reuters, U.S. General Services Administration