wersja mobilna
Online: 441 Piątek, 2017.11.24

Biznes

Publiczne usługi cloud computingu osiągną w 2021 roku wartość 266 mld dolarów

czwartek, 20 lipca 2017 12:52

Według prognoz zawartych w najnowszej publikacji firmy International Data Corporation  - Worldwide Semiannual Public Cloud Services Spending Guide - globalne wydatki na publiczne chmurowe usługi i infrastrukturę osiągną 266 mld dolarów w 2021 roku. Choć w okresie prognozy, tj. w latach 2016-201, wzrost wydatków nieco spowolni, oczekuje się, że rynek osiągnie pięcioletnie roczne stopy wzrostu CAGR na poziomie 21,0%. Wydatki na publiczne usługi w chmurze osiągną w 2017 roku 128 mld dolarów, co oznacza wzrost o 25,4% w stosunku do roku 2016.

Stany Zjednoczone będą największym rynkiem publicznych usług w chmurze, odpowiadając za ponad 60% światowych przychodów w całym okresie prognozy, a całkowite wydatki w roku 2021 wyniosą tu 163 mld dolarów. Europa Zachodnia oraz region Azji i Pacyfiku z wyjątkiem Japonii (APeJ) będzie drugim i trzecim co do wielkości obszarem, z poziomem wydatków w roku 2021 wynoszącym odpowiednio 52 i 25 mld dolarów. Najszybszy wzrost wydatków w okresie prognozy wystąpi na terenie APeJ i Ameryki Łacińskiej, z wartością CAGR odpowiednio 26,7% i 26,2%. Przewiduje się, że sześć z ośmiu regionów będzie w ciągu najbliższych pięciu lat wykazywać poziom CAGR większy niż 20%.

- W Europie Zachodniej rynek publiczny w chmurze wzrośnie w ponad dwukrotnie w okresie 2016-2021, napędzany przez silny wzrost wydatków w Niemczech będących największym rynkiem krajowym, a także we Włoszech i w Szwecji. Czołowymi branżami w tym zakresie będą media, produkcja dyskretna, ubezpieczenia oraz usługi profesjonalne - mówiła Angela Vacca z zespołu Customer Insights and Analysis.

Branże, które najszybciej zwiększą wydatki na usługi publiczne w chmurze to w USA usługi profesjonalne (CAGR 21,5%), media (CAGR 21,0%), handel detaliczny i telekomunikacja (każdy z CAGR 20,9%). Z kolei branże, które w USA poniosą na publiczne usługi typu chmurowego największe wydatki, to produkcja dyskretna, usługi profesjonalne i bankowość. Razem odpowiadać będą one za blisko jedną trzecią wszystkich publicznych wydatków na usługi w chmurze w Stanach Zjednoczonych w 2021 r.

- Profesjonalne usługi, bankowość i telekomunikacja będą w okresie prognozy trzema najszybciej rozwijającymi się branżami, a usługi bankowe i profesjonalne należeć będą również do trzech największych gałęzi przemysłu na całym świecie, ukierunkowanych na publiczne usługi w chmurze. Większość usług świadczonych za pośrednictwem chmur publicznych w tych gałęziach generują nowe projekty i inicjatywy z obszarów, takich jak obsługa klientów i sprzedaż - powiedziała Eileen Smith, dyrektor programowa Customer Insights and Analysis.

Oprogramowanie jako usługa (SaaS) pozostanie dominującym typem cloud computingu, obejmując 2/3 wszystkich wydatków związanych z chmurami publicznymi w 2017 roku i prawie 60% w roku 2021. Wydatki na SaaS obejmujące aplikacje i oprogramowanie infrastruktury systemowej (SIS) mogą być z kolei zdominowane przez zakupy aplikacji, które będą stanowić ponad połowę wszystkich wydatków na publiczne chmury do roku 2019. Aplikacje zarządzania relacjami z klientami (CRM) i do zarządzania zasobami przedsiębiorstw (ERM) będą stanowiły ponad 60%. Tymczasem wydatki na infrastrukturę jako usługi (IaaS) oraz platformy jako usługi (PaaS) będą rosły szybciej niż na SaaS, z pięcioletnim poziomem CAGR odpowiednio 30 i 29,7%.

Jeśli chodzi o wielkość inwestujących przedsiębiorstw, to ponad połowa wszystkich wydatków na publiczne chmury będzie pochodzić z bardzo dużych firm, zatrudniających ponad 1000 pracowników. Średnie przedsiębiorstwa (mające od 100 do 499 pracowników) wygenerują około 20% wydatków w całej prognozie. Najszybszy wzrost wydatków, z pięcioletnim poziomem CAGR wynoszącym 22,8%, wykażą przedsiębiorstwa duże, zatrudniające od 500 do 999 osób. Priorytety zakupowe różnią się nieco w zależności od wielkości firmy, ale wiodące kategorie produktów obejmują aplikacje CRM i ERM, serwery i pamięci masowe.

źródło: IDC

 

World News 24h

czwartek, 23 listopada 2017 19:53

An Israel-based semiconductor startup has reported positive results with its ReRAM technology. Weebit Nano recently published preliminary evaluation results of endurance and data retention measurement on 4Kb arrays on 300nm cells. In a telephone interview with EE Times, CEO Coby Hanoch said the results successfully conclude the 300nm 4Kb characterization. The measurement was done under a variety of temperature and duration conditions at 150, 200 and 260 degrees Celsius, monitoring the ability of the ReRAM cells to maintain their resistivity levels within industry acceptable ranges. Hanoch said 260 degrees Celsius is significant since it's the temperature used when soldering chipsets into printed circuit boards.

więcej na: www.eetimes.com