wersja mobilna
Online: 360 Poniedziałek, 2018.06.25

Biznes

Globalne przychody z chmurowej infrastruktury IT osiągnęły w pierwszym kwartale 8 mld dolarów

wtorek, 11 lipca 2017 13:09

Według danych Worldwide Quarterly Cloud IT Infrastructure Tracker - należącej do firmy International Data Corporation platformy do śledzenia chmurowej infrastruktury informatycznej na poziomie kwartalnym - przychody dostawców produktów infrastruktury, jak serwery, pamięci masowe i switche, wzrosły w pierwszym kwartale 2017 roku o 14,9% w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając 8 mld dolarów. Dane te uwzględniają zarówno chmury publiczne, jak i prywatne.

Sprzedaż w zakresie chmurowej infrastruktury IT, jako udział w ogólnoświatowych nakładach na IT, wzrosła w I kwartale 2017 roku do 39%, co stanowi znaczny wzrost z poziomu 33,9% notowanego rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży infrastruktury dla chmur prywatnych wzrosły o 6,0% do 3,1 mld dolarów, a dla publicznych o 21,7% do 4,8 mld. Dla porównania przychody w tradycyjnym segmencie infrastruktury IT (bez chmur, non-cloud) spadły w pierwszym kwartale bieżącego roku o 8,0% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Wzrost w zakresie infrastruktury chmur prywatnych napędzały switche ethernetowe - o 15,5% w ujęciu rok do roku, następnie systemy magazynowania danych (z wyłączeniem dublowania instalowanych w serwerach) - na poziomie 10,0% i same serwery - o 2,1%. Za wzrost przypadający na chmury publiczne odpowiadały pamięci masowe, które po znacznym spadku w I kwartale 2016 wzrosły o 49,5% w I kwartale 2017, licząc rok do roku. Siłą napędową wzrostu były też switche ethernetowe - 22,7% oraz serwery - 8,7%.

W przypadku tradycyjnych wdrożeń informatycznych to segment serwerów stracił najwięcej - 9,3% rok do roku, a ethernetowe switche i systemy pamięciowe zanotowały spadki odpowiednio o 4,4% i 6,1%.

Z perspektywy regionalnej przychody dostawców chmurowej infrastruktury IT wzrosły najbardziej w Kanadzie - o 59,1% w ujęciu rocznym, choć charakteryzowały się niewielką bazą - ogólny rynek kanadyjskiej infrastruktury IT w chmurze wyniósł w pierwszym kwartale 2017 r. zaledwie 100 milionów dolarów. Następny w rankingu znalazł się region Azji i Pacyfiku (bez Japonii) - 18,7%, dalej Japonia - 15,3%, Stany Zjednoczone - 15,1%, Bliski Wschód i Afryka - 13,2%, Europa Zachodnia - 8,9%, Ameryka Łacińska - 7,8% oraz Europa Środkowo-Wschodnia - 7,2%.

źródło: IDC

 

World News 24h

poniedziałek, 25 czerwca 2018 16:02

Samsung, Hynix and Micron could be fined up to $8 billion by the Anti-Monopoly Bureau of China’s Ministry of Commerce, reports Digitimes. Under China’s antitrust law, the three DRAM companies could be fined a collective $800 million to $8 billion for price fixing. DRAM prices have been on the rise for 18 months. China has suffered from the rise because its OEMs become less competitive as DRAM prices increase. China is in a dilemma because it has DRAM plants of it own coming on-stream either late this year or early next. High prices would allow China’s DRAM manufacturers to recoup some of their investment, however, a successful price-fixing case would very likely depress DRAM prices.

więcej na: www.electronicsweekly.com