OpenAI współpracuje z Microsoftem w zakresie przetwarzania danych w chmurze

| Gospodarka Artykuły

OpenAI, nowy ośrodek rozwoju sztucznej inteligencji gotowy dzielić się wynikami badań z resztą świata, wspierany przez Elona Muska i Sama Altmana, wybrał Microsoft jako partnera odpowiedzialnego za zapewnienie niezbędnej do pracy ogromnej mocy obliczeniowej. Zaawansowane badania i projekty rozwoju sztucznej inteligencji najczęściej korzystają z dużych centrów komputerowych wyposażonych w układy GPU, FPGA oraz inne specjalizowane układy i zapewniających, dostępne przez internet, przetwarzanie w chmurze. Poza Microsoftem oferują je także Google i Facebook.

OpenAI współpracuje z Microsoftem w zakresie przetwarzania danych w chmurze

Ośrodki rozwoju sieci neuronowych, takie jak OpenAI i inne, mają dostęp lub mają na wyposażeniu komputery i oprogramowanie, zdolne do uczenia się pojedynczych zadań poprzez analizę dużej ilości danych, do czego wykorzystują procesory graficzne (GPU), a także procesory sztucznej inteligencji (TPU) opracowane przez Google'a. Amerykańska firma wykorzystuje instalowane w centrach obliczeniowych procesory TPU, o ogromnej prędkości obliczeniowej i jednocześnie niskim poborze prądu, m.in. do zapewnienia działania w czasie rzeczywistym dostępnych online map o dużej dokładności.

Głębokie uczenie staje się coraz bardziej popularne w branży i jest już z powodzeniem stosowane do rozpoznawania obrazów i mowy, do tłumaczenia maszynowego oraz w zabezpieczeniach.

źródło: Wired.com