Tajwan z 66% udziałem w przemyśle foundry

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Prognozy wskazują, że tajwańscy kontraktowi producenci chipów zwiększą w tym roku swój udział w globalnym rynku do 66%, umacniając swoją obecną pozycję. Według agencji analitycznej TrendForce od 2021 roku TSMC zwiększyło swój udział w sektorze foundry o 2 p.p. Tajwański gigant planuje zwiększyć swój udział o 3 p.p, osiągając 56%. W tym czasie United Microelectronics będzie odpowiadać za 7% dostaw chipów.

Tajwan z 66% udziałem w przemyśle foundry

Analitycy oszacowali, że światowy rynek kontraktowej produkcji chipów osiągnie w tym roku 128,7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 20%. Udział Samsunga i innych południowokoreańskich producentów układów scalonych spadnie o 1 p.p., co przełoży się na 17% udział w tym sektorze. Chiński Semiconductor Manufacturing International odnotuje w tym roku wzrost udziału o 1 p.p., osiągając 8% udziału w rynku.

W związku z notowanymi na świecie niedoborami półprzewodników na Tajwanie powstanie sześć nowych fabryk. Działanie te mają być odpowiedzią na plany budowy czterech zakładów w Chinach i trzech w USA. Szacuje się, że w 2025 roku Tajwan będzie odpowiadać za 44% światowego przemysłu foundry, a w przypadku zaawansowanych układów scalonych będzie to 58%. Analitycy z TrendForce stwierdzili, że Tajwan nadal będzie zajmować czołowe miejsce w światowym przemyśle półprzewodników.

źródło: Nikkei Asia