USA może stracić udział w rynku półprzewodników

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Tajwan zajmujący czołowe miejsce w produkcji półprzewodników, zaczyna również wkraczać w sektor projektowania chipów. Obecnie głównie amerykańskie firmy odpowiadają za projektowanie układów scalonych. Agencja analityczna TrendForce przygotowała listę 10 największych firm specjalizujących się w projektowaniu chipów. Pod względem przychodów z 2021 roku, 4. miejsce zajęła tajwańska firma Mediatek. Na szóstym miejscu znalazł się tajwański Novatek Microelectronics, a na 8. Realtek Semiconductor. Ostatnie miejsce zajęła tajwańska firma Himax Technologies.

USA może stracić udział w rynku półprzewodników

Amerykańskie firmy zajęły pozostałe 6 miejsc. Analitycy wskazują, że jest to jak dotąd największa obecność tajwańskich podmiotów na liście. Tendencja związana z rosnącą zależnością świata od jednego rynku w zakresie kluczowych komponentów zaczyna budzić obawy. Obecnie USA zajmuje pierwsze miejsce w zakresie projektowania półprzewodników. Na amerykańskim rynku w tej dziedzinie można wyróżnić takie firmy, jak Qualcomm, Broadcom, Nvidia i Advanced Micro Devices.

W celu poradzenia sobie z wejściem na rynek półprzewodników, w latach 80. ubiegłego wieku amerykański przemysł wprowadził model biznesowy fabless. Model ten polegał na wydzieleniu zasobów produkcyjnych od wysokobudżetowego działu R&D. W ramach tego produkcję półprzewodników kierowano do krajów azjatyckich, zwłaszcza do Japonii, Korei Południowej i na Tajwan. O sukcesie modelu fabless świadczy rozwój firmy Qualcomm, założonej w 1985 roku, oraz Nvidii, uruchomionej w 1993 roku. Wcześniej stosowany model polegał na specjalizacji w pełnym zakresie, obejmującym projektowanie i produkcję półprzewodników. Takie podejście wymagało od firm dzielenia zasobów i inwestowania z góry w drogie zakłady produkcyjne.

Obecnie podmioty zlecające produkcję muszą ściśle współpracować z producentami chipów, aby ich projekty mogły być poprawnie zrealizowane. W przypadku tajwańskich firm R&D, brak przeszkód komunikacyjnych z TSMC i UMC ułatwia współpracę. Ostatnie zamknięcie granic w związku z pandemią COVID-19 zadziałało na korzyść krajowych firm i zintensyfikowało ich współpracę w zakresie produkcji.

Zbudowane podczas pandemii wspomniane relacje biznesowe stawiają firmy na prowadzącej pozycji przy obecnym niedoborze półprzewodników. Pomimo napływu zamówień z całego świata, TSMC i UMC priorytetowo traktowały zlecenie od rodzimych firmy. Efekty tych działań są widoczne w przypadku układów scalonych przeznaczonych do smartfonów. Sprawna komunikacja firmy Mediatek z TSMC pozwoliła wyprzedzić w tej dziedzinie amerykańskiego Qualcomma i zająć czołową pozycję.

Zysk netto Mediateka w pierwszym kwartale tego roku wyniósł 33,2 mld NT (1,13 mld dolarów), co oznacza 30% wzrost rok do roku i rekordowy wynik. Dzięki rosnącemu popytowi na chipy do smartfonów 5G przychody tajwańskiego podmiotu osiągnęły rekordowy poziom, czyli 142,7 mld NT, co oznacza 32% wzrost.

Rosnąca rola Tajwanu w projektowaniu układów scalonych dotyczy także graczy z USA. Firmy takie, jak Nvidia, AMD i Xilinx, które zajęły drugie, piąte i dziewiąte miejsce, są kierowane przez menedżerów urodzonych na Tajwanie. TSMC jest kluczowym dostawcą dla wszystkich trzech firm. W sumie siedem z dziesięciu czołowych firm projektujące układy scalone ma przedstawicieli pochodzących z Tajwanu. Ich powiązania będą atutem przy przyszłych fuzjach i przejęciach w branży, co może stanowić zagrożenie dla amerykańskiego przemysłu półprzewodników.

źródło: Nikkei Asia