Jak ważna jest dywersyfikacja łańcucha dostaw chipów?

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Jeden z dyrektorów niemieckiej firmy Infineon Technologies wskazuje, że dywersyfikacja lokalizacji produkcji chipów jest obecnie dla przemysłu półprzewodnikowego niezbędna. Sektor ten jest na tyle rozwinięty, że dla osiągnięcia niezbędnej skali ekonomicznej koncentracja zasobów w jednej lokalizacji ma niższy priorytet.

Jak ważna jest dywersyfikacja łańcucha dostaw chipów?

Wiele firm rozważa, czy przyspieszyć proces dywersyfikacji, lub czy w ogóle warto realizować takie przedsięwzięcie. Obecnie realizacja takich działań wymaga ogromnych nakładów finansowych. Światowy przemysł półprzewodników w 2021 roku osiągnął wartość 556 mld dolarów, co oznacza wzrost o 26,2%. Analitycy wskazują, że w 2030 roku sektor ten osiągnie wartość rzędu biliona dolarów. Rządy przygotowują zachęty, aby przyciągnąć do swoich krajów producentów i dostawców układów scalonych. Jedną z takich zachęt, którą wprowadził rząd amerykański, jest ustawa o chipach, o wartości 52 mld dolarów. Działania te mają zredukować koncentrację zasobów produkcyjnych w Azji.

W okresie styczeń-marzec tego roku Infineon odnotował zamówienia na półprzewodniki o łącznej wartości 37 mld euro (38,4 mld dolarów). Dla porównania, w poprzednim kwartale było to 31 mld euro. Ponad 50% zleceń związanych jest z elektroniką do zastosowań motoryzacyjnych. W ciągu najbliższych 12 miesięcy odsetek ten wyniesie 75%. Helmut Gassel, dyrektor ds. marketingu i członek zarządu Infineona powiedział, że poza wysokim popytem na półprzewodniki samochodowe obecne niedobory najbardziej widoczne są w segmencie mikrokontrolerów i układów do komunikacji, których dostawy są zwykle zlecane kontraktowym producentom.

Obecnie Infineon posiada rozbudowaną bazę produkcyjną w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. W ubiegłym roku firma otworzyła fabrykę układów scalonych w Villach, w Austrii. Infineon rozbudowuje również zakłady produkcyjne w Kulim, w Malezji oraz planuje zwiększyć możliwości w zakresie pakowania i testowania układów scalonych w Indonezji.

źródło: Nikkei Asia