Coraz więcej firm przenosi produkcję do Japonii

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Japońska firma TDK przeznaczy około 50 mld jenów (383 mld dolarów) na budowę krajowej fabryki podzespołów elektronicznych przeznaczonych dla motoryzacji. Nowy zakład zostanie uruchomiony do końca 2024 roku. Obiekt zlokalizowany będzie w mieście Kitakami, w prefekturze Iwate.

Coraz więcej firm przenosi produkcję do Japonii

W fabryce będą wytwarzane wielowarstwowe kondensatory ceramiczne. TDK zamierza podwoić moce produkcyjne w zakresie kondensatorów. W historii firmy będzie to pierwszy nowy zakład od 16 lat.

Lokalizacja nowego zakładu w Japonii jest odpowiedzią na obawy dotyczące bezpieczeństwa ekonomicznego Chin, zwłaszcza w świetle trwających napięć między Pekinem a  Waszyngtonem. Na przykład Murata Manufacturing, który dostarcza komponenty do urządzeń firmy Apple, przeznaczy około 12 mld jenów na budowę fabryki kondensatorów w prefekturze Shimane. Mitsubishi Electric zainwestuje 20 mld jenów w budowę zakładu w prefekturze Aichi, w którym będą powstawać urządzenia do automatyzacji fabryk. Taiwan Semiconductor Manufacturing, światowy producent układów scalonych, wraz z japońskimi partnerami Sony Group i Denso,zbuduje fabrykę półprzewodników o wartości 8,6 mld dolarów w prefekturze Kumamoto, w południowej Japonii.

Wyjątkowy spadek wartości jena — niespotykany od dwóch dekad — przyczynił się do znacznego przyspieszenia realizacji planów związanych z przeniesieniem linii produkcyjnych poza Chiny. Według brytyjskiej firmy badawczej LMC Automotive sprzedaż pojazdów elektrycznych zwiększy popyt na kondensatory. W każdym samochodzie elektrycznym wykorzystuje się około 10 tys. kondensatorów, czyli dwa razy więcej niż w pojazdach z napędem spalinowym. W 2030 roku globalna sprzedaż EV wyniesie 35,44 mln sztuk, co oznacza ponad siedmiokrotny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem.

Japońskie firmy zajmują czołowe miejsca w segmencie kondensatorów. Murata odpowiada za 40% dostaw tych komponentów, TDK zajmuje czwarte miejsce z 6% udziałem w rynku.

źródło: Nikkei Asia