Japonia ograniczy eksport sprzętu do produkcji chipów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według raportu Nikkei, Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii ogłosiło 23 maja nowelizację ustawy o handlu zagranicznym, dodając do listy kontrolowanych komponentów eksportowanych 23 kategorie, w tym zaawansowane urządzenia do produkcji układów scalonych. Nowelizacja wejdzie w życie 23 lipca bieżącego roku.

Japonia ograniczy eksport sprzętu do produkcji chipów

Raport wskazuje na to, że po ograniczeniu przez Stany Zjednoczone eksportu do Chin zaawansowanego sprzętu do produkcji chipów, ruch Japonii jest postrzegany jako podążanie śladami Amerykanów.

Chociaż Chiny i inne kraje nie są wyraźnie wymienione, nowo dodane 23 pozycje będą wymagały oddzielnych licencji eksportowych. Już w marcu tego roku Japończycy zapowiadali zaostrzenie przepisów w lipcu. Wówczas minister gospodarki, handlu i przemysłu Yasunori Nishimura stwierdził, że "konkretne kraje nie będą brane pod uwagę". Według japońskiego ministerstwa 23 kategorie obejmują sprzęt do czyszczenia płytek, tworzenia filmu, obróbki cieplnej, naświetlania, trawienia i kontroli. Uwzględniono sprzęt związany z ekstremalnym ultrafioletem (EUV) i pamięcią 3D.

źródło: DigiTimes