Japonia chce wrócić na pozycję lidera w produkcji chipów
| Gospodarka Produkcja elektronikiWspierany przez japoński rząd fundusz Japan Investment Corp (JIC) kupi producenta materiałów chipowych JSR Corp za około 909,3 mld jenów, czyli 6,4 mld dolarów. Posunięcie funduszu, nadzorowane przez ministerstwo handlu, jest najnowszym z serii coraz bardziej zdecydowanych kroków władz mających na celu odzyskanie przez Japonię wiodącej pozycji w produkcji zaawansowanych chipów oraz utrzymanie przewagi jako producenta materiałów i narzędzi do ich wytwarzania.
JIC planuje ogłosić wezwanie pod koniec grudnia, oferując 4350 jenów za akcję, co stanowi 35% premię w stosunku do ceny zamknięcia z 26 czerwca. Finansowanie zapewni Mizuho Bank i wspierany przez rząd Development Bank of Japan (DBJ).
JSR jest czołowym dostawcą fotorezystów, które są światłoczułymi chemikaliami używanymi do fotolitografii na podłożach. - Japonia ma monopol, a Chiny i inne kraje jeszcze nie rozwinęły tej technologii - powiedział Kazuhiro Sugiyama, dyrektor ds. konsultingu w firmie analitycznej Omdia. Urodzony za granicą - co jest rzadkością - szef japońskiej firmy JSR Eric Johnson powiedział, że zamierza ponownie wprowadzić firmę na giełdę za pięć do siedmiu lat.
Transakcja pojawia się w obliczu pogłębiających się napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, gdy administracja prezydenta Joe Bidena buduje krajowe zdolności produkcyjne chipów. Japonia i Holandia dołączyły do USA w ograniczaniu eksportu narzędzi do produkcji chipów do Chin.
JSR musi dużo zainwestować w moce produkcyjne i rozwój materiałów do zaawansowanej produkcji chipów. Firma zwróciła się do JIC w sprawie potencjalnego wsparcia. - Odczuwaliśmy silną obawę kierownictwa JSR co do tego, że japoński przemysł materiałów chipowych ostatecznie raczej przegrałby w rywalizacji z zagranicznymi rywalami. Ich myślenie było całkowicie zgodne z celem naszego funduszu, którym jest promowanie konsolidacji branży - powiedział Shogo Ikeuchi, dyrektor generalny funduszu private equity JIC.
Japonia ma długą i mieszaną historię interwencji w celu ratowania upadających graczy przemysłowych, dlatego zakup rentownej firmy, która już przeszła restrukturyzację, grozi krytyką. JSR, który został założony w 1957 roku jako wspierany przez rząd producent kauczuku syntetycznego, odnotował 20% wzrost sprzedaży do 408,9 mld jenów w roku zakończonym w marcu, a zysk operacyjny spadł o 33% do 29,4 mld jenów.
Według Nomura Securities, firmy JSR i Shin-Etsu Chemical mają odpowiednio 39 i 37% udziałów w rynku fotorezystów ArF, z klientami firmy JSR, takimi jak Samsung Electronics, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co i Micron Technology. Na rynku zaawansowanego fotorezystu ekstremalnego ultrafioletu (EUV), firma Tokyo Ohka Kogyo zwiększa udziały czołowych klientów w Korei Południowej i na Tajwanie.
źródło: Reuters