Holendrzy ograniczą eksport technologii półprzewodnikowych do Chin

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Rząd Holandii poinformował, że planuje wprowadzić nowe ograniczenia eksportu technologii półprzewodnikowych w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego, przyłączając się do wysiłków USA w tym zakresie. To pierwszy konkretny krok Holendrów w kierunku przyjęcia zasad, do których wzywał Waszyngton, by powstrzymać chiński przemysł chipowy i spowolnić postęp militarny.

Holendrzy ograniczą eksport technologii półprzewodnikowych do Chin

Stany Zjednoczone w październiku nałożyły surowe ograniczenia eksportowe na dostawy amerykańskich narzędzi do produkcji chipów do Chin. Jednak aby ograniczenia były skuteczne, zgodę muszą wyrazić inni kluczowi dostawcy z Holandii i Japonii, którzy dostarczają kluczowe technologie wytwarzania chipów. Kraje sojusznicze prowadzą w tej sprawie rozmowy od miesięcy.

Holenderska minister handlu Liesje Schreinemacher ogłosiła decyzję w liście do parlamentu, mówiąc, że ograniczenia zostaną wprowadzone jeszcze w pierwszej połowie bieżącego roku. Jej list nie wymienia Chin - kluczowego holenderskiego partnera handlowego, ani ASML Holding NV - największej europejskiej firmy technologicznej i głównego dostawcy sprzętu dla producentów półprzewodników, ale obie strony zostaną dotknięte ograniczeniami. Określono, że jedną z technologii, na którą wpłynie postanowienie, są systemy litograficzne DUV - drugie spośród najbardziej zaawansowanych maszyn, które ASML sprzedaje producentom chipów.

Rzecznik chińskiego MSZ Mao Ning powiedział, że Chiny zdecydowanie sprzeciwiają się decyzji Holandii, i że Pekin przekazał odpowiednie oświadczenia stronie holenderskiej. W odpowiedzi na kontrolę eksportu narzuconą przez Waszyngton Chiny często nazywają Stany Zjednoczone "hegemonem technologicznym".

Firma ASML spodziewa się, że będzie musiała ubiegać się o licencje na eksport najbardziej zaawansowanego segmentu spośród swoich maszyn DUV, ale nie wpłynie to na jej prognozy finansowe na rok 2023. ASML dominuje na rynku niezwykle kosztownych systemów litograficznych.

Holenderska firma spodziewa się, że w 2023 roku jej sprzedaż w Chinach pozostanie na mniej więcej stałym poziomie 2,2 mld euro – co oznacza względny spadek, a firma oczekuje wzrostu ogólnej sprzedaży o 25%. Główni klienci ASML, tacy jak Taiwan Semiconductor Manufacturing Co i Intel Corp, są zaangażowani w zwiększanie mocy produkcyjnych.

ASML nigdy nie sprzedawał swoich najbardziej zaawansowanych maszyn EUV klientom w Chinach, a większość sprzedaży systemów DUV w Chinach trafia do mniej zaawansowanych producentów chipów. Jego najwięksi południowokoreańscy klienci - Samsung i SK Hynix - mają znaczne moce produkcyjne zlokalizowane w Chinach. Holenderska deklaracja pozostawia bez odpowiedzi pytanie, czy ASML będzie serwisować maszyny DUV o wartości ponad 8 mld euro (8,44 mld dolarów), które sprzedał klientom w Chinach od 2014 roku.

Zdaniem mediów, w najbliższym czasie także Japonia wyda aktualizację swoich zasad eksportu systemów służących do produkcji chipów.

źródło: Reuters