Tajwan zaoferuje ulgi podatkowe producentom chipów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Tajwan stara się utrzymać swoją pozycję na światowym rynku chipów. Przyjął nowe zasady, które pozwalają lokalnym firmom produkcyjnym zamienić na ulgi podatkowe 25% ich rocznych wydatków na badania i rozwój. Firmy chipowe na Tajwanie będą mogły również ubiegać się o ulgi podatkowe w wysokości 5% rocznych kosztów zakupu nowego sprzętu do zaawansowanych technologii procesowych. Oczekuje się, że nowe zachęty zostaną wprowadzone w życie w 2023 r.

Tajwan zaoferuje ulgi podatkowe producentom chipów

Najnowsze rozporządzenie władz Tajwanu przypomina amerykańską ustawę chipową. Korea Południowa, Stany Zjednoczone i Chiny oferują zachęty dla krajowej produkcji układów w nadziei na zmniejszenie uzależnienia od Tajwanu w zakresie zaawansowanych półprzewodników i uniknięcie przyszłych zakłóceń w dostawach.

Korea Południowa zainwestowała 6,62 mld dolarów - co oznacza wzrost o 48% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku - i zajmuje drugie miejsce w światowej produkcji chipów. W latach 2024-2030 Seul planuje wydać 700 tys. dolarów (950 mld wonów) na badania i rozwój chipów, także samochodowych.

Tajwan jest wiodącym światowym producentem zaawansowanych półprzewodników, realizującym 92% światowej produkcji. Z tego lokalny producent półprzewodników - TSMC - obejmuje 54% światowego rynku i na tym rynku dominuje. Kraj ten zajmuje również drugie na świecie miejsce pod względem budżetu inwestycyjnego w półprzewodniki.

źródło: electronicsB2B.com

Zobacz również