Tajwańska branża optoelektroniki wzrosła o 16,7%

| Gospodarka Optoelektronika

Według finansowanego przez rząd Stowarzyszenia Rozwoju Przemysłu i Technologii Fotoniki (Photonics Industry & Technology Development Association - PIDA) tajwańscy producenci optoelektroniki wygenerowali w 2021 r. łączną wartość produkcji 1671,7 mld NT (60,1 mld USD), co oznacza wzrost o 16,7% rok do roku.

Tajwańska branża optoelektroniki wzrosła o 16,7%

Wartość produkcji płaskich wyświetlaczy w wysokości 1076,6 mld dolarów tajwańskich wzrosła o 22,4% w ujęciu rocznym, głównie dlatego, że konsumenci pozostający w domu spowodowali duży wzrost globalnego popytu na panele do zastosowań IT i TV. W związku z tym w pierwszej połowie 2021 r. ceny paneli stawały się coraz wyższe.

Wartość produkcji płaskich wyświetlaczy dzieli się następująco: na panele TFT-LCD i OLED przypada 727,1 mld dolarów tajwańskich, na panele dotykowe - 235,9 mld NT, 98,3 mld na jednostki podświetlające LED i 15,3 mld NT na papier elektroniczny. Jak wskazuje PIDA, wartość produkcji podzespołów LED i oświetlenia LED wzrosła o 6,9% w skali roku i wyniosła 136,6 mld NT, głównie ze względu na szybko rosnące zastosowanie podświetlenia miniLED dla telewizorów LCD, notebooków i tabletów, ale także w wyniku popytu na samochodowe reflektory LED, stosowane w ponad 60% wszystkich nowych samochodów sprzedawanych na świecie.

źródło: DigiTimes

Zobacz również