Tajwan inwestuje w branżę półprzewodnikową w Europie Środkowo-Wschodniej

Tajwan wypełnia swoją obietnicę inwestowania na Litwie i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w celu dalszego zacieśnienia współpracy w branży półprzewodników, pojazdów elektrycznych (EV) i laserów. Szef tajwańskiego przedstawicielstwa w Wilnie powiedział, że Tajwan zainwestuje 10 mln euro (9,98 mln USD) w produkcję półprzewodników na Litwie.

Posłuchaj
00:00

Ming-hsin Kung z tajwańskiej Narodowej Rady Rozwoju potwierdził w wywiadzie dla United Daily News, że inwestycja o wartości 10 mln euro obejmie trzy firmy i będzie przeprowadzona z pomocą wartego 200 mln euro Funduszu Inwestycyjnego Europy Środkowo-Wschodniej, który powstał wcześniej w 2022 roku. Litewski start-up Litilit, który chce rozszerzyć swoją działalność w zakresie ultraszybkich technologii laserowych, będzie pierwszym celem inwestycyjnym funduszu. Inwestycje w dwie inne firmy są na końcowym etapie przygotowań.

Przedstawicielstwo Tajwanu w Wilnie poinformowało również, że Industrial Technology and Research Institute (ITRI) będzie współpracować z litewskim producentem elektroniki - Teltoniką, aby rozwijać tam możliwości produkcji półprzewodników.

Ming-hsin Kung wskazał, że głównym obszarem działań będą półprzewodniki, ale współpraca między Tajwanem a Litwą obejmie również technologię EV i laserową. Zapewnił, że inwestycja w wysokości 10 mln euro to dopiero początek, podkreślając, że przewidziane są też stypendia dla doktorantów i magistrów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej pozwalające na studia i szkolenia techniczne na Tajwanie. Stypendyści będą mogli nie tylko otrzymać zwrot czesnego, ale także pobierać miesięczne stypendia i uzyskać pokrycie kosztów biletów lotniczych w obie strony.

Centralna Agencja Informacyjna Tajwanu poinformowała, że ​​tajwańska delegacja z pięciu czołowych instytucji akademickich zakończyła właśnie wizyty w Czechach, na Litwie, w Polsce i na Słowacji, gdzie informowała lokalnych studentów o programie stypendialnym Taiwan Semiconductor Scholarship Program, którego celem jest wyposażenie uczestników w odpowiednią wiedzę na temat półprzewodników i uczynienie ich konkurencyjnymi na arenie międzynarodowej.

Po podpisaniu w maju protokołu ustaleń (Memorandum of Understanding) w sprawie dwustronnych działań w zakresie zaawansowanych technologii, EV i ochrony środowiska, we wrześniu Tajwan i Polska podpisały kolejny dokument MOE w sprawie utworzenia tajwańsko-polskiej grupy roboczej do współpracy w zakresie półprzewodników i mikroelektroniki, w celu realizacji inwestycji oraz prowadzenia edukacji i badań.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Tajwan zaoferuje ulgi podatkowe producentom chipów
Polska wciąż na jednym z ostatnich miejsc pod względem innowacyjności w UE
Tajwańskie Yageo przejmie jednostkę Schneidera Telemecanique Sensors
Tajwańscy producenci pamięci ze spadkiem przychodów
Tajwan z 66% udziałem w przemyśle foundry
Sztuczna inteligencja przyszłym motorem wzrostu rynku układów scalonych
Tajwańska branża optoelektroniki wzrosła o 16,7%
Tajwan zwiększa budżet technologiczny o 18%
W 2023 roku w branży półprzewodnikowej zmaleje sprzedaż i wydatki kapitałowe
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Infineon i RT-Labs zintegrowali sześć kluczowych protokołów komunikacji przemysłowej z mikrokontrolerami XMC7000
Komunikacja
Leuze wprowadza nowe skanery laserowe LiDAR do precyzyjnego pomiaru konturów
Komunikacja
Lantronix i TD SYNNEX poszerzają współpracę – zaawansowane rozwiązania IIoT i infrastruktury sieciowej dostępne w całej Europie
Produkcja elektroniki
DMASS podsumował 2024 rok
Komponenty
DigiKey i SparkFun współpracują w zakresie dostarczania zestawów robotycznych XRP
Pomiary
Nowa seria ultraszybkich digitalizerów GHz od Spectrum Instrumentation
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Contrans współpracuje z EPT
Gospodarka
NXP zamierza zwolnić 1600 pracowników
Gospodarka
POLYN Technology wprowadza innowacyjny zestaw ewaluacyjny do monitorowania opon
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów