Tajwan inwestuje w branżę półprzewodnikową w Europie Środkowo-Wschodniej

| Gospodarka Aktualności

Tajwan wypełnia swoją obietnicę inwestowania na Litwie i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w celu dalszego zacieśnienia współpracy w branży półprzewodników, pojazdów elektrycznych (EV) i laserów. Szef tajwańskiego przedstawicielstwa w Wilnie powiedział, że Tajwan zainwestuje 10 mln euro (9,98 mln USD) w produkcję półprzewodników na Litwie.

Tajwan inwestuje w branżę półprzewodnikową w Europie Środkowo-Wschodniej

Ming-hsin Kung z tajwańskiej Narodowej Rady Rozwoju potwierdził w wywiadzie dla United Daily News, że inwestycja o wartości 10 mln euro obejmie trzy firmy i będzie przeprowadzona z pomocą wartego 200 mln euro Funduszu Inwestycyjnego Europy Środkowo-Wschodniej, który powstał wcześniej w 2022 roku. Litewski start-up Litilit, który chce rozszerzyć swoją działalność w zakresie ultraszybkich technologii laserowych, będzie pierwszym celem inwestycyjnym funduszu. Inwestycje w dwie inne firmy są na końcowym etapie przygotowań.

Przedstawicielstwo Tajwanu w Wilnie poinformowało również, że Industrial Technology and Research Institute (ITRI) będzie współpracować z litewskim producentem elektroniki - Teltoniką, aby rozwijać tam możliwości produkcji półprzewodników.

Ming-hsin Kung wskazał, że głównym obszarem działań będą półprzewodniki, ale współpraca między Tajwanem a Litwą obejmie również technologię EV i laserową. Zapewnił, że inwestycja w wysokości 10 mln euro to dopiero początek, podkreślając, że przewidziane są też stypendia dla doktorantów i magistrów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej pozwalające na studia i szkolenia techniczne na Tajwanie. Stypendyści będą mogli nie tylko otrzymać zwrot czesnego, ale także pobierać miesięczne stypendia i uzyskać pokrycie kosztów biletów lotniczych w obie strony.

Centralna Agencja Informacyjna Tajwanu poinformowała, że ​​tajwańska delegacja z pięciu czołowych instytucji akademickich zakończyła właśnie wizyty w Czechach, na Litwie, w Polsce i na Słowacji, gdzie informowała lokalnych studentów o programie stypendialnym Taiwan Semiconductor Scholarship Program, którego celem jest wyposażenie uczestników w odpowiednią wiedzę na temat półprzewodników i uczynienie ich konkurencyjnymi na arenie międzynarodowej.

Po podpisaniu w maju protokołu ustaleń (Memorandum of Understanding) w sprawie dwustronnych działań w zakresie zaawansowanych technologii, EV i ochrony środowiska, we wrześniu Tajwan i Polska podpisały kolejny dokument MOE w sprawie utworzenia tajwańsko-polskiej grupy roboczej do współpracy w zakresie półprzewodników i mikroelektroniki, w celu realizacji inwestycji oraz prowadzenia edukacji i badań.

źródło: DigiTimes

Zobacz również