Sztuczna inteligencja przyszłym motorem wzrostu rynku układów scalonych

| Gospodarka Aktualności

Zdaniem Nicky'ego Lu, prezesa domu projektowego IC Etron Technology i szefa AI on Chip Taiwan Alliance (AITA), sztuczna inteligencja będzie głównym czynnikiem napędzającym wzrost światowego rynku półprzewodników. Nicky Lu porównuje obecny przemysł sztucznej inteligencji do przemysłu półprzewodników na Tajwanie 30 lat temu, dodając, że inwestycja dokonana teraz na pewno zwróci się później.

Sztuczna inteligencja przyszłym motorem wzrostu rynku układów scalonych

Według szacunków oprogramowanie AI może osiągnąć kapitalizację rynkową w wysokości 80 bln dolarów do 2030 r., silnie wpływając na każdy rynek, w tym finansowy, obronny, konsumencki i spożywczy. Oczekuje się, że rynek sprzętu AI osiągnie wartość 2 bln dolarów. W wyniku tego oprogramowanie AI może potencjalnie zwiększyć wartość półprzewodników 40-krotnie.

Prezes Etrona zwraca uwagę na znaczenie wspólnego rozwoju oprogramowania AI i sprzętu, ponieważ jest to potrzebne do osiągnięcia optymalnych wyników. Dlatego jest optymistą co do rozwoju chipów AI.

Tajwański przemysł półprzewodnikowy rozpocznie masową produkcję chipów 3 nm już w 2023 roku, uruchamiając jednocześnie prace badawczo-rozwojowe nad technologią 1,5 nm. Nicky Lu wierzy, że fundamenty Tajwanu w dziedzinie półprzewodników pozwolą mu utrzymać pozycję lidera branży przez kolejne 10 lat, ale po tym okresie kluczowe staną się zastosowania systemów opartych na sztucznej inteligencji.

Aby wzmocnić przemysł półprzewodników, Tajwan musi rozbudować swoje możliwości w zakresie sztucznej inteligencji i mikrosystemów. Tajwan ma już półprzewodniki, projekty AI i systemy, których nie mają inni. W rezultacie Etron wyraża optymizm co do tego, że Tajwan może w przyszłości zdobyć 20% udziału w światowym rynku chipów AI. Jednak zdaniem Nicky'ego Lu należy przeznaczyć więcej zasobów rządowych na rozwiązanie problemu niedoboru talentów na Tajwanie, a już w wieku ośmiu lat dzieci mogą rozpocząć naukę umiejętności związanych z AI. Ponadto, oprócz edukacji ogólnej, należy promować edukację przemysłową, w tym rozwijać kampusy AI.

źródło: DigiTimes

Zobacz również