USA i UE podpiszą umowę dotyczącą sztucznej inteligencji

| Gospodarka Aktualności

W piątek 27 stycznia Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły porozumienie w sprawie przyspieszenia i zwiększenia wykorzystania sztucznej inteligencji w celu uzyskania usprawnień w funkcjonowaniu rolnictwa, opieki zdrowotnej, reagowania kryzysowego, prognozowania klimatu i sieci elektrycznej. Wysoki rangą urzędnik administracji USA, omawiając tę inicjatywę na krótko przed jej oficjalnym ogłoszeniem, nazwał ją pierwszą szeroko zakrojoną umową o sztucznej inteligencji między Stanami Zjednoczonymi a Europą.

USA i UE podpiszą umowę dotyczącą sztucznej inteligencji

Modelowanie AI odnoszące się do algorytmów uczenia maszynowego, które wykorzystują dane do podejmowania logicznych decyzji, może zostać wykorzystane do poprawy szybkości i wydajności rządowych operacji i usług. Inicjatywa zapewni rządom większy dostęp do bardziej szczegółowych i bogatych w dane modeli sztucznej inteligencji, co doprowadzi do wydajniejszego reagowania kryzysowego i zarządzania siecią elektryczną, a także do innych korzyści.

- Magia polega na budowaniu wspólnych modeli pozostawiając dane tam, gdzie są. Dane z USA pozostają w Stanach Zjednoczonych, a w Europie dane europejskie, ale możemy zbudować model, który przemawia do danych z Europy i Stanów Zjednoczonych, ponieważ im więcej danych i im bardziej zróżnicowane dane, tym lepszy model - powiedział urzędnik administracji.

Wskazując na sieć elektryczną, urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone gromadzą dane o tym, jak energia elektryczna jest wykorzystywana, gdzie jest wytwarzana i jak równoważyć obciążenie sieci, by zmiany pogodowe jej nie wyłączały. Wiele krajów europejskich ma podobne punkty, które zbierają dane w odniesieniu do własnych sieci. W ramach nowego partnerstwa wszystkie te dane zostałyby wykorzystane we wspólnym modelu sztucznej inteligencji, który dawałby lepsze wyniki dla podejmujących decyzje w sytuacjach kryzysowych, dla operatorów sieci i innych osób polegających na sztucznej inteligencji przy ulepszaniu systemów.

Obecnie partnerstwo dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, ale inne kraje mają być zaproszone do przyłączenia się w nadchodzących miesiącach.

źródło: Reuters