USA i UE podpiszą umowę dotyczącą sztucznej inteligencji

W piątek 27 stycznia Stany Zjednoczone i Unia Europejska ogłosiły porozumienie w sprawie przyspieszenia i zwiększenia wykorzystania sztucznej inteligencji w celu uzyskania usprawnień w funkcjonowaniu rolnictwa, opieki zdrowotnej, reagowania kryzysowego, prognozowania klimatu i sieci elektrycznej. Wysoki rangą urzędnik administracji USA, omawiając tę inicjatywę na krótko przed jej oficjalnym ogłoszeniem, nazwał ją pierwszą szeroko zakrojoną umową o sztucznej inteligencji między Stanami Zjednoczonymi a Europą.

Posłuchaj
00:00

Modelowanie AI odnoszące się do algorytmów uczenia maszynowego, które wykorzystują dane do podejmowania logicznych decyzji, może zostać wykorzystane do poprawy szybkości i wydajności rządowych operacji i usług. Inicjatywa zapewni rządom większy dostęp do bardziej szczegółowych i bogatych w dane modeli sztucznej inteligencji, co doprowadzi do wydajniejszego reagowania kryzysowego i zarządzania siecią elektryczną, a także do innych korzyści.

- Magia polega na budowaniu wspólnych modeli pozostawiając dane tam, gdzie są. Dane z USA pozostają w Stanach Zjednoczonych, a w Europie dane europejskie, ale możemy zbudować model, który przemawia do danych z Europy i Stanów Zjednoczonych, ponieważ im więcej danych i im bardziej zróżnicowane dane, tym lepszy model - powiedział urzędnik administracji.

Wskazując na sieć elektryczną, urzędnik powiedział, że Stany Zjednoczone gromadzą dane o tym, jak energia elektryczna jest wykorzystywana, gdzie jest wytwarzana i jak równoważyć obciążenie sieci, by zmiany pogodowe jej nie wyłączały. Wiele krajów europejskich ma podobne punkty, które zbierają dane w odniesieniu do własnych sieci. W ramach nowego partnerstwa wszystkie te dane zostałyby wykorzystane we wspólnym modelu sztucznej inteligencji, który dawałby lepsze wyniki dla podejmujących decyzje w sytuacjach kryzysowych, dla operatorów sieci i innych osób polegających na sztucznej inteligencji przy ulepszaniu systemów.

Obecnie partnerstwo dotyczy tylko Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, ale inne kraje mają być zaproszone do przyłączenia się w nadchodzących miesiącach.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Czym właściwie jest sztuczna inteligencja?
Sztuczna inteligencja w dystrybucji komponentów
Sztuczna inteligencja w Internecie Rzeczy w prosty sposób
Prognozy sprzedaży Nvidii przewyższają oczekiwania Wall Street
FlowCAD: Chmury obliczeniowe i sztuczna inteligencja wniosą nową jakość do projektowania elektroniki
Tych technologii nie można przeoczyć w kolejnych latach
Sztuczna inteligencja Google'a zaprojektuje chipy
Wyścig po sztuczną inteligencję obejmuje też branżę półprzewodników
Sztuczna inteligencja przyszłym motorem wzrostu rynku układów scalonych
Sztuczna inteligencja w projektowaniu układów scalonych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów