Czwartek, 16 lutego 2023

Tych technologii nie można przeoczyć w kolejnych latach

Początek roku to okres, który media często przeznaczają na podsumowanie ubiegłych miesięcy oraz przypomnienie najważniejszych wydarzeń. To także czas, kiedy definiuje się cele na kolejny rok i ustala działania w biznesie, ale faktem jest, że w branży elektroniki najczęściej te plany nie są formułowane w dłuższej perspektywie. Zmiany technologii są zbyt szybkie, a niepewność biznesowa jest za duża, zwłaszcza w kontekście ostatnich wydarzeń związanych z pandemią i wojną, aby prognozy na dłużej, rzędu dekady, były wiarygodne.

Tych technologii nie można przeoczyć w kolejnych latach

Niemniej, jeśli skupimy się tylko na technologii i z uwagi na ogromną niepewność porzucimy prognozowanie warunków biznesowych, a także skrócimy perspektywę obserwacji do pięciu lat, daje się wymienić najważniejsze trendy, które będą miały duży wpływ nasze życie i pracę. Z wielu kandydatów wybrałem czterech, o chyba największym potencjale.

Największą siłę oddziaływania będzie prawdopodobnie miała sztuczna inteligencja w wersji generatywnej (generative AI), która ma na celu tworzenie nowych treści lub danych na podstawie zestawu parametrów wejściowych lub przykładowego zestawu danych. Kontrastuje to z tradycyjną wersją AI, która ma za zadanie jedynie analizować i interpretować istniejące informacje. Istnieje kilka różnych rodzajów generatywnej AI, w tym modele, które wykorzystują algorytmy uczenia maszynowego do uczenia się podstawowych wzorców i struktur w zbiorze danych, a następnie tworzą nowe informacje na podstawie tych wzorców. Jednym z przykładów jest ChatGPT, który już dzisiaj zadziwia i jednocześnie przeraża swoimi możliwościami.

Generative AI ma szeroki zakres potencjalnych zastosowań, w tym tworzenie obrazów i wideo, komponowanie muzyki i przetwarzanie języka naturalnego. Ma potencjał, by zrewolucjonizować wiele branż, w tym media i rozrywkę, reklamę i opiekę zdrowotną.

Druga istotna technologia to głosowy interfejs użytkownika (VUI), który umożliwia użytkownikom interakcję z urządzeniami, aplikacjami lub usługami za pomocą poleceń głosowych. VUI stają się coraz popularniejsze ze względu na łatwość obsługi i rosnące możliwości technologii przetwarzania języka naturalnego (NLP), która umożliwia urządzeniom rozumienie ludzkiej mowy i reagowanie na nią. VUI są używane w różnych aplikacjach, w tym w inteligentnych głośnikach, wirtualnych asystentach i systemach automatyki domowej. Pozwalają użytkownikom wykonywać zadania lub uzyskiwać dostęp do informacji poprzez mówienie do urządzenia, bez konieczności ręcznego wprowadzania danych lub nawigacji. Moment, kiedy ręce będą niepotrzebne do obsługi sprzętu, zbliża się bardzo szybko.

Trzeci istotny trend to przetwarzanie brzegowe (edge computing), czyli koncepcja rozproszonej obróbki danych tam, gdzie są one generowane lub gromadzone, bez wysyłania do centralnego serwera w celu przetworzenia. Zapewnia to mniejsze opóźnienia i lepszą wydajność oraz pozwala na pracę systemów embedded w czasie rzeczywistym. Przetwarzanie brzegowe jest wykorzystywane w różnych aplikacjach, głównie w Internecie Rzeczy (IoT), ale w przyszłości trafi do aplikacji przemysłowych, wojskowych i medycznych.

Ostatnia technologia to komputery kwantowe. Jedną z kluczowych zalet komputerów kwantowych jest ich zdolność do wykonywania obliczeń obejmujących jednocześnie dużą liczbę zmiennych. Dzięki temu szczególnie dobrze nadają się do zadań takich jak optymalizacja, uczenie maszynowe i analiza danych. Są również w stanie wykonywać pewne rodzaje szyfrowania i deszyfrowania znacznie szybciej niż klasyczne komputery.

Obliczenia kwantowe są wciąż na wczesnym etapie rozwoju i zanim staną się praktyczną technologią, trzeba pokonać wiele wyzwań. Mają jednak potencjał zrewolucjonizowania wielu gałęzi przemysłu i prawdopodobnie będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w przyszłości. Dostęp do takich rozwiązań będzie w przyszłości kluczowy z punktu widzenia rozwoju, warto więc trzymać rękę na pulsie.

Robert Magdziak

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej
Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również