Creotech Instruments zbuduje komputer kwantowy dla Unii Europejskiej

| Gospodarka Aktualności

Komisja Europejska wybrała wykonawcę projektu budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej. Do 2025 roku międzynarodowe konsorcjum, któremu przewodniczy Uniwersytet w Innsbrucku, zbuduje 100-kubitowy komputer kwantowy. W pierwszym etapie budżet konsorcjum, w którego skład wchodzi Creotech, wyniesie około 18-20 mln EUR. Do roku 2029 wykonawca ma uzyskać gotowość technologiczną do budowy komputera 1000-kubitowego.

Creotech Instruments zbuduje komputer kwantowy dla Unii Europejskiej

Pierwsza faza projektu będzie w pełni finansowana z programu Quantum Flagship, dedykowanego rozwojowi technologii kwantowych w ramach Horyzontu Europa. Zawarcie umowy ramowej planowane jest na 2022 r. Szacuje się, że w 2026 r. wartość globalnego rynku komputerów kwantowych osiągnie 1 mld USD, w porównaniu do 472 mln USD w roku 2021. Podpisanie umowy z Komisją Europejską zapewni spółce dostęp do narzędzi finansowania przeznaczonych tylko dla dwóch konsorcjów wybranych do umowy ramowej. Wniosek o finansowanie dla pierwszego, 3,5-letniego, etapu projektu firma Creotech Instruments planuje złożyć na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku.

- Nasi eksperci będą odpowiedzialni za opracowanie i wdrożenie elektroniki sterującej komputerem kwantowym, a konkretnie chodzi o podsystem odczytu stanu kubitów, a także podsystem kriogeniczny odpowiedzialny za dostarczanie sygnałów do pułapki jonowej oraz kriogeniczne układy scalone ASIC służące do sterowania pozycją i transportem kubitów pomiędzy sekcjami procesora kwantowego – mówi dr Anna Kamińska z Creotech Instruments S.A., odpowiedzialna za rozwój segmentu kwantowego.

Opracowanie komputera kwantowego dla Unii Europejskiej to nie pierwszy projekt z zakresu technologii kwantowych, przy którym pracuje Creotech Instruments. W ramach przyjętej strategii, firma od 2019 roku współtworzy najbardziej zaawansowany na rynku ekosystem sprzętowy do kontroli kubitów Sinara, opracowywany m.in. wspólnie z Uniwersytetem w Oxfordzie. Pozwala on 20-krotnie poprawić efektywność tworzenia systemów kwantowych, wpływa m.in. na ustandaryzowaną obsługę i zmniejsza pobór energii.

- Komputery kwantowe to najbardziej obiecujący obszar rozwoju technologii obliczeniowych i cyfrowych, a największą siłą kwantowych komputerów są kubity, czyli jednostki informacji kwantowej. Dlatego z ogromną satysfakcją i dumą pragnę poinformować, że 13 maja br. Creotech Instruments otrzymał zaproszenie od Komisji Europejskiej do wyjątkowego projektu, jakim będzie stworzenie dużego kwantowego komputera dla Unii Europejskiej. To pierwsze tak duże zamówienie z zakresu komputerów kwantowych w historii UE, dlatego czujemy się niezwykle wyróżnieni. To bardzo ważny moment w historii naszej firmy, ponieważ jest to nie tylko szansa na zaprezentowanie naszych możliwości w środowisku międzynarodowym, ale i możliwość przeniesienia Creotech Instruments na nowy poziom rozwoju. Oczywiście jednym z naszych najważniejszych celów biznesowych w krótkiej perspektywie jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej satelity EagleEye, a następnie satelitów obserwacyjnych dla segmentu obronności w ramach projektu PIAST, ale zdobywając tak kluczowy projekt z zakresu technologii kwantowych możemy stworzyć technologię, która pozwoli nam zdobyć pozycję lidera na europejskim rynku elektroniki do komputerów kwantowych i w efekcie podnieść także konkurencyjność naszych rozwiązań w segmencie satelitarnym – mówi Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments S.A.

Creotech Instruments to jeden z liderów na polskim rynku kosmicznym. W kwietniu 2022 r. spółka zrealizowała I fazę programu PIAST, którego celem jest umieszczenie w 2024 r. na orbicie okołoziemskiej satelitów obserwacyjnych. Creotech pracuje również nad strategicznym projektem EagleEye. To pierwszy polski mikrosatelita obserwacyjny oparty na platformie HyperSat. Wyniesienie satelity na bardzo niską orbitę okołoziemską planowane jest na przełom 2023 i 2024 roku.

Ponadto 10 maja 2022 r. firma przeprowadziła pierwszą publiczną prezentację nowej linii produktowej, podczas której przedstawiono prototyp nowatorskiej kamery astronomicznej – CreoSky 6000. Głównym jej zadaniem jest wykrywanie śmieci kosmicznych oraz bardzo słabo świecących obiektów. Produkt wpisuje się w europejskie zapotrzebowanie na system wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami dotyczącymi infrastruktury kosmicznej – European Space Survaillance and Tracking. Skomercjalizowanie projektu o wartości ponad 7,3 mln zł zaplanowano na połowę 2023 r.

źródło: Creotech Instruments