Creotech Instruments zadebiutuje na rynku głównym GPW

| Gospodarka Projektowanie i badania

W II kwartale 2022 roku notowana na NewConnect spółka Creotech Instruments planuje przeprowadzić publiczną emisję akcji. Następnie - jeszcze w bieżącym roku - zamierza przenieść swoje akcje na rynek regulowany warszawskiej giełdy. Prospekt emisyjny jest obecnie w trakcie zatwierdzania przez KNF. Celem Creotech Instruments jest zdobycie pozycji jednego z głównych dostawców technologii kosmicznych z Europy Środkowej.

Creotech Instruments zadebiutuje na rynku głównym GPW

W 2021 r. firma osiągnęła przychody w wysokości około 40 mln zł, m.in. z prac przy projektach kosmicznych, biznesu kwantowego, usług dla segmentu dronowego oraz produkcji kontraktowej i grantów. Strategia Creotecha przewiduje ukończenie w najbliższych latach kluczowych projektów R&D oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych i sprzedażowych. Założone wydatki inwestycyjne to kwota rzędu 50-60 mln zł. Publiczna emisja akcji pomoże pozyskać niezbędne środki finansowe.

- Jednym z naszych najważniejszych celów jest umieszczenie na orbicie okołoziemskiej satelity EagleEye, a następnie satelitów obserwacyjnych dla segmentu obronności w ramach projektu PIAST. Będzie to niezwykle ważny moment w historii Creotech. Chcemy dowieść, że nasze platformy mikrosatelitarne spełniają wszystkie oczekiwania i uzyskać tzw. space heritage. To pozwoli nam na rozpoczęcie sprzedaży platform mikrosatelitarnych o jednostkowej wartości do 4 mln USD klientom komercyjnym. Jednocześnie w bliższej perspektywie chcemy przenieść akcje naszej spółki na rynek regulowany GPW i tym samym poszerzyć grupę kontrahentów i przyszłych partnerów biznesowych – mówi Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments S.A.

Creotech Instruments jest polską firmą, która specjalizuje się w rozwoju technologii kosmicznych oraz elektroniki i aparatury m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej, laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Jako pierwsza w Europie rozpoczęła produkcję elektroniki sterującej komputerami nowej generacji. Stworzyła 37 systemów dla kwantowego zaplecza, które dostarcza do blisko 50 laboratoriów naukowych, m.in. do Oxfordu i Berkley.

Obecnie Creotech uczestniczy w kolejnej misji Comet Interceptor organizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną, odpowiadając za projekty i wykonanie komponentów do jednego z urządzeń badawczych sondy, która w przestrzeni kosmicznej znajdzie się w 2029 r., mając na celu badanie składu i właściwości komet.

źródło: Creotech Instruments

Zobacz również