Synchronizacja sieci telekomunikacyjnych z czasem z zegarów atomowych

Spółka Creotech Instruments zawarła z Orange Polska S.A. umowę dotyczącą dostawy technologii "White Rabbit" do synchronizacji czasu pochodzącego z zegarów atomowych z dokładnością poniżej nanosekundy. Technologię opracowano w ośrodku naukowo-badawczym Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN. Creotech razem z CERN-em prowadzi prace nad rozwojem kolejnych produktów korzystających z tej technologii.

Posłuchaj
00:00

Dzięki umowie z operatorem Orange Polska możliwe będzie pierwsze komercyjne zastosowanie rozwiązania "White Rabbit" w obszarze telekomunikacji w Polsce. Termin realizacji określono na IV kwartał 2022 r.

- Nasza technologia służy do synchronizacji czasu z dokładnością poniżej nanosekundy oraz pikosekundową precyzją. Do tej pory stosowana była przede wszystkim w ośrodkach naukowych, m.in. przy akceleratorach cząstek i w sieci obserwatoriów astronomicznych, natomiast jej potencjał jest zdecydowanie większy. System został opracowany i w pełni przetestowany w CERN, w wymagających warunkach największego na świecie zderzacza hadronów. Dzięki temu wyróżnia się wysokim poziomem innowacyjności. Jestem pewien, że doskonale sprawdzi się w obszarze telekomunikacji - mówił Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments S.A.

System "White Rabbit" pozwala na budowę w pełni deterministycznych sieci zgodnych ze standardem Ethernet do przesyłu danych na duże odległości, a także na synchronizację czasu z dokładnością poniżej nanosekundy oraz pikosekundową precyzją. Atutem jest również syntonizacja przenoszonego sygnału zegarowego, czyli przenoszenie i dostrajanie z uwzględnieniem fazy transmitowanej referencji. Oznacza to możliwość uzyskania precyzyjnego znacznika czasowego oraz dokładnej synchronizacji urządzeń w rozległych, wielokrotnie odgałęzionych sieciach sięgających setek kilometrów.

Przewiduje się, że "White Rabbit" znajdzie zastosowanie w sieciach telekomunikacyjnych nowej generacji, w synchronizacji transakcji bankowych oraz optymalizacji sieci energetycznych.

fot. Sophia Elizabeth Bennett, CERN

Źródło: Creotech

Powiązane treści
Akcje Creotech Instruments zadebiutowały na głównym rynku warszawskiej GPW
Creotech Instruments pozyskał blisko 40 mln zł
Producenci chipów planują podnieść ceny układów samochodowych i przemysłowych
Creotech Instruments zbuduje komputer kwantowy dla Unii Europejskiej
Creotech zakończył 4-letni projekt opracowania platformy HyperSat
Creotech Instruments będzie sprzedawał mikrosatelity
Creotech Instruments zwiększa potencjał linii produkcyjnej
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
Nowe standardy oświetlenia w Toruniu
Optoelektronika
VIGO Photonics i PCO zawarli strategiczne partnerstwo dla wzmocnienia potencjału polskiej obronności
Komunikacja
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Pomiary
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Jest nowy szef Intela
Gospodarka
W Poznaniu powstanie "Fabryka AI"
Gospodarka
HARTING napędza transformację energetyczną – technologie przyszłości na Hannover Messe 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów