Producenci chipów planują podnieść ceny układów samochodowych i przemysłowych

Według agencji analitycznej Trendforce, Intel planuje od czwartego kwartału 2022 roku wprowadzić podwyżki cen większości wytwarzanych układów scalonych o około 10-20%, co jest zapewne skutkiem spadków sprzedaży na rynku komputerów PC. Podobne ruchy zapowiedziała firma NXP w zakresie układów z certyfikatami motoryzacyjnymi. NXP jest w stanie pokryć tylko 80% zapotrzebowania rynku, więc cena chipów zostanie podniesiona, aby utrzymać rynek w równowadze.

Posłuchaj
00:00

Także STMicroelectronics, Texas Instruments i Infineon planują w czwartym kwartale podnieść ceny komponentów przemysłowych i samochodowych. Ceny komponentów konsumenckich nie zostaną zwiększone, ale za wersje przemysłowe trzeba będzie zapłacić średnio o 10% więcej.

To nie koniec - firma Rohm Semiconductor niedawno wysłała klientom zawiadomienie, że podniesie ceny swoich produktów o 10% od października 2022 roku. Powodem jest wzrost kosztów surowców, energii i dystrybucji, które stały się na tyle duże, że znacznie przekroczyły zdolność firmy do utrzymania bieżących cen. Podwyżki potrzebne są także do sfinansowania inwestycji w poprawianie zdolności produkcyjnych.

Ceny zwiększy też Analog Devices - i to wszystkich typów podzespołów. Firma poinformowała, że wzrosły koszty robocizny, materiałów i produkcji. ADI stara się minimalizować wzrost cen, ograniczając w ten sposób wpływ podwyżek na klientów. Jednak firma jest teraz w punkcie, w którym musi przenieść dodatkowe koszty, zachowując niezmienioną marżę. Nie podano ile procent wyniesie podwyżka.

Powiązane treści
Sprzedaż półprzewodników w Europie wzrosła o prawie 3%
Micron zainwestuje 100 mld dolarów w fabrykę półprzewodników w stanie Nowy Jork
Synchronizacja sieci telekomunikacyjnych z czasem z zegarów atomowych
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Renex rozwija szkolenia IPC w Europie Środkowo-Wschodniej
Aktualności
Ograniczenia eksportu pierwiastków ziem rzadkich będą problemem
Aktualności
Ensign InfoSecurity nagrodzona za Aletheia – AI do wykrywania deepfake’ów w czasie rzeczywistym
Produkcja elektroniki
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Aktualności
Polscy konsumenci gromadzą nieużywaną elektronikę wartą 112 mld zł
Mikrokontrolery i IoT
Coraz więcej możliwości komunikacji satelitarnej w IoT
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
Branża motoryzacyjna obiera kurs na RISC-V
Gospodarka
Pierwszy 2-nanometrowy układ firmy MediaTek już we wrześniu
Raporty
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów