Micron zainwestuje 100 mld dolarów w fabrykę półprzewodników w stanie Nowy Jork

| Gospodarka Aktualności

Micron Technology ogłosił, że w ciągu najbliższych 20 lat planuje zainwestować do 100 mld dolarów w budowę kompleksu fabrycznego wytwarzającego chipy komputerowe w północnej części stanu Nowy Jork. Projekt, który według Microna będzie największą na świecie fabryką półprzewodników, stworzy prawie 50 tys. miejsc pracy i zwiększy krajową produkcję chipów. Pierwsza faza inwestycji, wyceniona na 20 mld dolarów, ma być zrealizowana do końca obecnej dekady.

Micron zainwestuje 100 mld dolarów w fabrykę półprzewodników w stanie Nowy Jork

W sierpniu Micron ogłosił plany zainwestowania do końca dekady 40 mld dolarów w produkcję pamięci w Stanach Zjednoczonych. Impuls do nowych inwestycji w chipy nastąpił po tym, jak prezydent Joe Biden podpisał w sierpniu ustawę federalną "CHIPS and Science Act", zapewniając 52,7 mld dolarów subsydiów na produkcję i badania półprzewodników w USA, by zwiększyć konkurencyjność w stosunku do Chin. Później, w tym samym miesiącu, Intel i kanadyjski Brookfield Asset Management zgodzili się wspólnie przekazać do 30 mld dolarów na fabryki chipów w Arizonie.

Dyrektor generalny Micron, Sanjay Mehrotra, powiedział pod koniec września, że firma dokonała znacznych redukcji nakładów inwestycyjnych (CAPEX - Capital Expenditure), które spadną o ponad 30% (około 8 mld dolarów) w roku fiskalnym 2023, ponieważ popyt na komputery i smartfony spada.

źródło: Reuters