Micron planuje budowę w Indiach pierwszej od 3 dekad fabryki chipów

| Gospodarka Aktualności

Kilka dni po wizycie w USA premiera Indii Narendry Modi, Micron podpisał protokół ustaleń z rządem zachodniego stanu Gudżarat w Indiach, w celu utworzenia fabryki ATMP - pierwszej indyjskiej fabryki półprzewodników od ponad 30 lat. Fabryka ma powstać w mieście Sanand, w dystrykcie Ahmadabad. Wartość inwestycji to 2,75 mld dolarów.

Micron planuje budowę w Indiach pierwszej od 3 dekad fabryki chipów

Władze centralne i stanowe Indii zapewnią dotacje w wysokości odpowiednio 50 i 20% kosztów projektu, a pozostałe 8,25 mln dolarów zostanie zainwestowane przez firmę Micron.

Zgodnie z wcześniejszym oświadczeniem Microna, budowa zakładu będzie przebiegać etapami, przy czym tworzony w etapie 1 cleanroom o powierzchni 500 tys. stóp kwadratowych ma być oddany do użytku pod koniec 2024 r. Etap 2 obejmie budowę obiektu o podobnej skali jak w fazie 1, który ma rozpocząć działalność w drugiej połowie dekady.

Jak powiedział Ashwini Vaishnaw, indyjski minister ds. elektroniki i informatyki, rozpoczęcie produkcji chipów zajmuje zwykle 36-48 miesięcy, ale w Indiach pierwsze chipy prawdopodobnie powstaną w ciągu 18 miesięcy. Oczekuje się, że obiekt Microna zapewni 5 tys. bezpośrednich i 15 tys. pośrednich miejsc pracy.

Fabryka ATMP będzie pierwszym od ponad 30 lat zakładem produkującym półprzewodniki w Indiach. W latach 80. firma Semiconductor Complex Limited produkowała w Indiach chipy, zanim spłonęła w pożarze w 1989 r. Później stała się instytutem badawczym podlegającym Ministerstwu Elektroniki i Informatyki Indii, i mogła produkować chipy w technologii 180 nm.

W połowie 2022 r. firma Vedanta-Foxconn Semiconductors podpisała z rządem stanu Gudżarat protokół ustaleń w sprawie utworzenia fabryki płytek. Powodem, dla którego Micron wybrał stan do utworzenia zakładu ATMP, była dostępność talentów, bardzo czystej wody i stabilnego dostępu do energii.

Zgodnie z Gujarat Electronics Policy 2022-2028, stan zapewnia do 20% nakładów inwestycyjnych dla firm zakładających jednostki ESDM (Electronics System Design & Manufacturing) z pułapem 2 mld INR, a także inne dotacje, takie jak opłaty skarbowe, subsydia logistyczne czy opłaty za energię elektryczną. Gudżarat uruchomił również politykę Gujarat Semiconductor Policy na lata 2022-2027, w ramach której oferuje wsparcie fiskalne i pozafiskalne, takie jak 40% pomocy na wydatki inwestycyjne i jednorazowy zwrot 100% opłaty skarbowej i opłaty rejestracyjnej.

źródło: DigiTimes