Nokia otworzyła w Indiach laboratorium 6G

| Gospodarka Komunikacja

Nokia zainaugurowała utworzenie laboratorium 6G w Indiach, które chcą być w czołówce rywalizującej o udział w globalnym wyścigu 6G. W komunikacie prasowym firma poinformowała, że ​placówka powstała ​w jej centrum badawczo-rozwojowym w Bangalore, dodając, że będzie ono badać technologię "Network as a Sensor", która wspiera wizję łączenia świata cyfrowego i fizycznego. Laboratorium wpisuje się w indyjski program Bharat 6G Vision, który zakłada kluczową rolę Indii w globalnej standaryzacji, rozwoju i wdrażaniu technologii 6G.

Nokia otworzyła w Indiach laboratorium 6G

Zdaniem prezesa i CEO firmy Nokia wdrożenie 5G w Indiach jest niezwykłe i stanowi jedno z najszybszych wdrożeń sieci telekomunikacyjnej w historii. Jak twierdzą główni operatorzy komórkowi, tacy jak Reliance Jio i Bharti Airtel, którzy rozbudowują swoje sieci 5G w Indiach, Nokia i Ericsson odnotowały w zeszłym kwartale ponad dwucyfrowy wzrost przychodów.

Indie, pod przewodnictwem Departamentu Telekomunikacji podlegającego Ministerstwu Komunikacji, utworzyły w listopadzie 2021 r. Grupę ds. Innowacji Technologicznych ds. 6G (TIG-6 - Technology Innovation Group on 6G). W ramach TIG-6G powstało sześć grup zadaniowych pracujących nad różnymi aspektami pojawiających się technologii, a także platformami telekomunikacyjnymi na następną dekadę. Uruchomiona przez Indie wizja Bharat 6G ma być realizowana w dwóch fazach - faza 1 w latach 2023–2025, a faza 2 - 2025–2030.

Zgodnie z oficjalnym dokumentem dotyczącym wizji Bharat 6G w pierwszym etapie pomoc ma być zorganizowana tak, by zachęcać do opracowywania innowacyjnych koncepcji i przedsięwzięć wiążących się z ryzykiem oraz prowadzenia wstępnych prób potwierdzających słuszność koncepcji. Ponadto koncepcje i pomysły wykazujące potencjał i prawdopodobieństwo zdobycia globalnego uznania otrzymają znaczne wsparcie, aby doprowadzić je do etapu, w którym ich przypadki użycia i zalety zostaną dobrze określone. Ta faza obejmie również utworzenie strategii wdrożeniowych i środowisk testowych, torując drogę do ostatecznej komercjalizacji w ramach fazy 2.

Amerykańskie stowarzyszenie Alliance for Telecommunications Industry Solutions oraz Bharat 6G Alliance, założone w lipcu 2023 r. przez Departament Telekomunikacji Indii, podpisały we wrześniu protokół ustaleń w celu zbadania możliwości współpracy w zakresie technologii 6G.

źródło: DigiTimes

Zobacz również