Fujitsu i NEC rozpoczną testy 6G

Fujitsu i NEC przeprowadzą próby z firmami NTT i NTT DoCoMo w celu realizacji praktycznych zastosowań sieci 6G. Zostanie wykorzystane pasmo radiowe w zakresie wysokich częstotliwości (sub-terahertzowe) 100 GHz i 300 GHz. Częstotliwości te umożliwiają wykorzystania pełnego potencjału technologii 6G.

Posłuchaj
00:00

Firmy zamierzają również opracować urządzenie bezprzewodowe wysokiej częstotliwości wykorzystujące półprzewodniki GaN i InP. Oczekuje się, że sieć 6G jeszcze bardziej przyspieszy cyfryzację społeczeństwa.

W związku z tym działania R&D skoncentrowane są na dalszym udoskonalaniu obecnie działających sieci 5G pod kątem prędkości, pojemności, opóźnienia i obsługi wielu połączeń jednocześnie. Dodatkowo badania pozwolą zapewnić łączność przy niskim zużyciu energii, mając na uwadze pełne uruchomienie sieci i usług 6G w 2030 roku.

Szersze pasma częstotliwości odgrywają istotną rolę w realizacji szybkiej komunikacji o dużej przepustowości, przekraczającej możliwości obecnych sieci 5G. 100 GHz i więcej to obiecujące zakresy częstotliwości dla sieci 6G, które umożliwią łączność z prędkością przekraczającą 100 Gb/s, czyli dziesięciokrotnie większą niż w przypadku obecnych sieci 5G. Jednak fale radiowe o wyższych częstotliwościach zwykle są podatniejsze na przeszkody, co utrudnia komunikację między odległymi punktami.

W celu rozwiązania tego problemu, firmy Fujitsu, DOCOMO i NTT przeprowadzą testy rozproszonego MIMO, czyli technologii komunikacji bezprzewodowej, w której wiele anten emitujących fale o częstotliwościach niższych niż terahercowe jest rozproszonych w celu jednoczesnego emitowania fal radiowych z wielu kierunków do terminala odbiorczego.

NEC będzie współpracował z DOCOMO i NTT nad technologią rozproszonego MIMO, która ma wykorzystać środkowe pasmo częstotliwości 6 GHz lub wyższe do pasma sub-terohercowego, oraz nad technologią transmisji multipleksowej OAM, która umożliwia uzyskanie dużej przepustowości dzięki multipleksowaniu przestrzennemu fal radiowych w paśmie wysokiej częstotliwości.

Źródło: Electronics Weekly

Powiązane treści
Wzrost rynku 5G do zastosowań medycznych przekroczył 50%
Trwa rozgrzewka do rywalizacji w technologii 6G
Sieci 2G i 3G znikną z Europy
Ericsson zainwestuje w badania nad siecią 6G
Onsemi otwiera nowe centrum projektowe w Bukareszcie
Vodafone UK i Samsung uruchamiają sieć Open RAN 5G
Sieci 6G - wyzwania i potencjał
Nokia otworzyła w Indiach laboratorium 6G
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Mikrokontrolery i IoT
Chiny stawiają na RISC-V
Zasilanie
Microchip prezentuje nowy układ zarządzania zasilaniem – MCP16701
Komponenty
Navitas Semiconductor ogłasza strategiczne partnerstwo z GigaDevice
Produkcja elektroniki
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Pomiary
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Projektowanie i badania
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Prezentacje firmowe
Szybkie prototypowanie - nowy wymiar strategii time-to-market
Gospodarka
Arteris otworzył w Krakowie centrum badawczo-rozwojowe
Targi zagraniczne
EMC Japan 2025 - EMC & Noise Countermeasure Technology Expo
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów