Vodafone UK i Samsung uruchamiają sieć Open RAN 5G

| Gospodarka Komunikacja

Firmy Samsung Electronics i Vodafone UK uruchomiły w mieście Bath, w Wielkiej Brytanii, sieć 5G Open RAN obsługującą ruch sieciowy, rozpoczynając tym samym budowę skalowanej architektury sieci Vodafone Open RAN w Europie, w ramach której zostanie oddanych do użytku dalsze 2500 lokalizacji. W nadchodzących miesiącach testowane będą wskaźniki wydajności i funkcje zwirtualizowanej sieci radiowej 5G vRAN Samsunga, takie jak bezpieczeństwo, mobilność między technologiami dostępu radiowego (inter-RAT) oraz przekazywanie między częstotliwościami, a także zapewnienie zgodności ze specyfikacjami Open RAN.

Vodafone UK i Samsung uruchamiają sieć Open RAN 5G

W pełni zwirtualizowana sieć RAN firmy Samsung jest oparta na oprogramowaniu i działa przy użyciu gotowych serwerów komercyjnych (COTS), oferując funkcje i wydajność dorównujące tradycyjnym rozwiązaniom sprzętowym. Dzięki kontenerowej architekturze, stworzonej z myślą o eksploatacji w chmurze, sieć vRAN umożliwia operatorom komórkowym bardziej elastyczne wdrożenia i wydajność w zarządzaniu siecią.

Firmy przetestują również inne zaawansowane rozwiązania sieciowe, które wykorzystują zarówno technologie LTE, jak i 5G, aby poprawić wrażenia użytkowników mobilnych. Obejmą one technologię Dynamic Spectrum Sharing (DSS), w ramach której zasoby czasowo-częstotliwościowe przydzielane są na podstawie zapotrzebowania ruchu w celu obsłużenia użytkowników LTE i 5G w tym samym paśmie częstotliwości oraz E-UTRAN New Radio Dual Connectivity (EN-DC), która zwiększa prędkość, niezawodność i zasięg 5G dzięki połączeniu zasobów sieci 4G i 5G. Testy prowadzone będą w pierwszej połowie bieżącego roku.

źródło: Samsung

Zobacz również