Wietnam rozpocznie badania i rozwój technologii 6G

| Gospodarka Komunikacja

Jak powiedział minister informacji i komunikacji Nguyen Manh Hung, w 2022 r. Wietnam rozpocznie badania nad sieciami bezprzewodowymi 6G, wraz z ogólnokrajowym wdrożeniem sieci 5G. Departament Telekomunikacji powołał komitet ds. rozwoju badań nad 6G. Wietnam jest jednym z pierwszych dziesięciu krajów na świecie, które utworzyły taki komitet.

Wietnam rozpocznie badania i rozwój technologii 6G

Nguyen Manh Hung przedstawił również cel, by częstotliwości 6G były licencjonowane do 2028 r., zanim dojdzie do komercyjnego wprowadzenia.

Przedstawiciel Departamentu Telekomunikacji powiedział, że Wietnam skomercjalizuje 5G w bieżącym roku i będzie dążył do tego, aby 25% populacji korzystało z tej technologii do 2025 roku. Trzech głównych dostawców usług telekomunikacyjnych - VNPT, MobiFone i Viettel - testowało komercyjnie usługi 5G w 16 prowincjach i miastach. Usługi 4G obejmują obecnie 99,8% kraju.

Technologia 6G to kolejny krok po 5G, który jest badany w kilku krajach, w tym w USA i Chinach. Teoretycznie 6G może osiągnąć prędkość jednego terabita na sekundę. Jednak nie uzgodniono jeszcze żadnych standardów technicznych ani częstotliwości dla 6G.

źródło: VnExpress