Wietnamski przemysł półprzewodnikowy osiągnie w 2024 roku wartość 6,16 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Według firmy badawczej Technavio, wietnamski przemysł półprzewodników ma w latach 2020-2024 wzrosnąć do około 6,16 mld USD, przy współczynniku CAGR wynoszącym prawie 19%. Z wietnamskiej perspektywy sektor półprzewodników jest uważany za stymulator dla wielu branż i jednocześnie za jeden z sektorów najwartościowszych. Szansą dla półprzewodników jest upowszechnianie urządzeń IoT.

Wietnamski przemysł półprzewodnikowy osiągnie w 2024 roku wartość 6,16 mld dolarów

Wietnamski przemysł półprzewodników skupia jedynie kilku dostawców, ale w okresie prognozy morze ulec większemu rozproszeniu. Do głównych dostawców półprzewodników w Wietnamie należą: Broadcom, Hitachi, Intel, NXP, Qualcomm, Samsung Electronics, SK Hynix, STMicroelectronics, Texas Instrument oraz Toshiba.

Rząd wietnamski zainicjował pierwszy program rozwoju układów scalonych w 2009 r. i utworzył centrum badawczo-edukacyjne w zakresie projektowania układów scalonych, laboratorium w Saigon Hi-Tech Park oraz dwa centra badawczo-rozwojowe układów scalonych o łącznej wartości 3,2 mld USD. Program zapewnił inżynierom elektrykom szkolenie w zakresie projektowania mikrochipów i inkubował ponad 30 lokalnych firm technologicznych. Część chipów lokalnie wytwarzanych w latach 2012-2017 została z powodzeniem skomercjalizowana.

W styczniu br. Intel zwiększył inwestycje w Wietnamie o 475 mln USD. Wzrost zwiększa całkowitą inwestycję Intela w wietnamskie zakłady do 1,5 mld USD od 2006 roku.

źródło: DigiTimes

Zobacz również