VinFast inwestuje w producenta akumulatorów nowej generacji ProLogium

| Gospodarka Zasilanie

Firma VinFast z siedzibą w Wietnamie ogłosiła zainwestowanie kilkudziesięciu mln dolarów w tajwańskiego producenta akumulatorów typu solid-state do pojazdów elektrycznych - ProLogium. Firma ProLogium zapowiedziała, że w przyszłym roku rozpocznie masową produkcję samochodowych akumulatorów tego typu.

VinFast inwestuje w producenta akumulatorów nowej generacji ProLogium

Obie firmy podpisały protokół ustaleń dotyczący przyszłych dostaw baterii solid-state. ProLogium planuje dostarczać ogniwa firmie VinFast począwszy od 2024 roku. ProLogium poinformowało również, że w celu zwiększenia mocy produkcyjnych może z firmą VinFast utworzyć w Wietnamie spółkę joint venture.

Firma ProLogium uruchomiła pilotażową linię akumulatorów do EV w październiku 2017 r. Od tego czasu osiągnęła 99,9% wydajności w zakresie produkcji ogniw jednowarstwowych i 94% wydajności w przypadku ogniw wielowarstwowych. Wyniki te stanowią solidną podstawę dla pierwszego zakładu o produkcji masowej na poziomie 3 GWh.

Do tej pory ProLogium dostarczyło światowym partnerom motoryzacyjnym w celu weryfikacji ponad 7300 ogniw EV o pojemności 50-60 Ah, a ponad milion ogniw zostało dostarczonych klientom do zastosowań konsumenckich.

VinFast, założony w 2017 roku, jest światowym producentem samochodów premium i najnowszym głównym przedsięwzięciem wiodącego wietnamskiego prywatnego konglomeratu Vingroup. Wraz z siedzibą główną w Hanoi i siecią biur operacyjnych w USA, Kanadzie i w Europie, VinFast jest właścicielem najnowocześniejszego kompleksu motoryzacyjnego o wiodącej na świecie skalowalności, który może pochwalić się do 90-procentową automatyzacją.

W 2021 r. Vingroup zainwestowała ponad 4 biliony VND w budowę na ośmiu hektarach ziemi fabryki akumulatorów VinES w strefie ekonomicznej Vung Ang, w Ha Tinh (Wietnam). Produkuje ona zestawy akumulatorów i ogniwa do pojazdów elektrycznych VinFast.

Firma ogłosiła niedawno plany budowy zakładu produkcyjnego w Północnej Karolinie (USA), z początkową inwestycją 2 mld USD w ramach Fazy 1, która stanie się zakładem produkującym samochody elektryczne i e-busy.

źródło: DigiTimes, Vingroup