Dostawy firmy VinFast wzrosły ponad pięciokrotnie

| Gospodarka Aktualności

Wietnamski producent pojazdów elektrycznych VinFast poinformował, że w drugim kwartale dostarczył 9535 pojazdów, co oznacza ponad pięciokrotny wzrost w porównaniu z kwartałem pierwszym. Spółka, której akcje notowane są na amerykańskiej giełdzie, dostarczyła w pierwszym półroczu tego roku 11315 pojazdów.

Dostawy firmy VinFast wzrosły ponad pięciokrotnie

Po udanym sierpniowym debiucie firmy VinFast na Wall Street wartość jej akcji wzrosła ponad trzykrotnie, ale niewielka liczba publicznie dostępnych akcji sprawia, że ​​kurs wykazuje dużą zmienność. Kapitalizacja rynkowa spółki, która wyniosła 160 mld dolarów, czyli więcej niż General Motors, Ford Motor i Volkswagen razem wzięte, w ciągu kilku tygodni spadła do 40,4 mld dolarów.

VinFast został wyceniony na 23 mld dolarów po tym, jak spółka Black Spade Acquisition zgodziła się przejąć firmę, płacąc 10 dolarów za akcję.

Z dokumentów wynika, że ​​firmę prawie w całości kontroluje Pham Nhat Vuong, najbogatszy człowiek w Wietnamie i założyciel jej macierzystego konglomeratu - Vingroup, posiadający około 99,7% udziałów.

Producent pojazdów elektrycznych planuje ekspansję na siedmiu kolejnych rynkach w Azji, w tym w Indonezji, gdzie zamierza rozpocząć dostawy od przyszłego roku i otworzyć fabrykę do roku 2026. Indonezyjska fabryka będzie trzecim obiektem VinFasta, po zakładzie głównym w Hajfongu, w północnym Wietnamie i nowym zakładzie w Karolinie Północnej, w Stanach Zjednoczonych, którego uruchomienie zaplanowano na 2025 rok.

źródło: Reuters