Pegatron zainwestuje 1 mld dolarów w fabrykę w Wietnamie

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Państwowe media poinformowały, że tajwański Pegatron zamierza w trzech etapach zainwestować w Wietnamie 1 miliard dolarów w zakłady produkcyjne działające w obszarach takich, jak komputery, komunikacja i elektronika użytkowa. Pegatron, który jest partnerem produkcyjnym firm Apple, Microsoft i Sony, otrzymał licencje na początkową inwestycję o wartości 19 mln dolarów w Haiphong, podały gazety Hanoitimes i Tuoi Tre, powołując się na raport Ministerstwa Planowania i Inwestycji.

Pegatron - zakład

Pegatron starał się również o licencje na inwestycję w wysokości 481 mln dolarów w drugiej fazie i 500 mln dolarów w latach 2026-2027, wskazując, że mają one stworzyć 22,5 tys. miejsc pracy i generować rocznie około 100 mld dongów (4,31 mln dolarów) do budżetu państwa.

Agencja Reuters nie była w stanie uzyskać kopii raportu, a telefony do ministerstwa nie były odbierane. Również Pegatron nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Zgodnie z planami, w rozwijaniu większych mocy produkcyjnych w Wietnamie, Pegatron dołączy do dwóch innych firm montujących iPhone'y - Wistrona i Foxconna. Apple w Wietnamie od maja produkuje bezprzewodowe słuchawki douszne AirPods Pro. Według Komisji Inwestycyjnej Ministerstwa Gospodarki Tajwanu, jeszcze nie zatwierdzono takiej inwestycji. Komisja nie ujawnia również czy wpłynął odpowiedni wniosek. Chcąc ominąć amerykańskie cła na chińskie towary, tajwańskie firmy są szczególnie aktywne w przenoszeniu produkcji z powrotem do kraju lub w inne miejsca w Azji.

Jak podaje Hanoitimes, inna tajwańska firma - Universal Global Technology - która produkuje części do smartfonów i wkładek dousznych dla Lenovo i Sony, również chciała założyć fabrykę w Wietnamie. ASE Technology Holding, spółka macierzysta Universal Global Technology, nie odpowiedziała jeszcze na przesłaną pocztą elektroniczną prośbę o komentarz.

źródło: Reuters

Zobacz również