Samsung i LG największymi inwestorami w Wietnamie

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Samsung Electronics zainwestuje 230 mln dolarów w budowę centrum badawczo-rozwojowego w Hanoi, w Wietnamie, które ma rozpocząć działalność w 2022 roku i zatrudniać od 2,2 tys. do 3 tys. pracowników. W przypadku firmy LG wietnamska inwestycja o wartości 1,5 mld dolarów będzie dotyczyć budowy fabryki sprzętu AGD i smartfonów w Haiphong.

Samsung i LG największymi inwestorami w Wietnamie

Zlokalizowana w Haiphong placówka LG Display chce zatrudnić dodatkowych prawników, asystentów, inżynierów ds. badań i rozwoju, produkcji, BHP, technologii, a także asystentów IT.

Źródła donoszą, że łączna wartość kapitału Samsunga w Wietnamie wynosi 17,5 mld dolarów. Firma w tym regionie zatrudnia ponad 160 tys. pracowników. Koreański gigant technologiczny posiada zakłady zlokalizowane m.in. w Ho Chi Minh City, Hanoi oraz w prowincjach Bac Ning i Thai Nguyen, które specjalizują się głównie w produkcji telefonów komórkowych i elektroniki konsumenckiej.

W 2020 roku wartość eksportu Wietnamu wyniosła 282,65 mld dolarów. Samsung wówczas odpowiadał za ponad 20% krajowego eksportu, którego wartość wynosiła około 57 mld dolarów.

Pod względem eksportu w Wietnamie LG i Samsung zajmują czołowe miejsca. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2021 roku wartość krajowego eksportu telefonów i ich komponentów zamiennych wyniosła 29,4 mld dolarów - co oznacza wzrost o 12% rok do roku - i odpowiadała za około 15,8% całkowitego eksportu. W tym samym okresie eksport notebooków i innej elektroniki osiągnął poziom 27,4 mld dolarów, co przekłada się na wzrost o 16,5%.

Według danych przygotowanych przez wietnamski urząd statystyczny, Korea Południowa jest największym inwestorem zagranicznym w Wietnamie, z liczbą realizowanych projektów przekraczającą 9,1 tys. o łącznej wartości 72,16 mld dolarów. Krajowy departament handlu zagranicznego wskazuje, że obroty między Wietnamem a Koreą Południową w tegorocznym okresie styczeń-lipiec wyniosły 42,2 mld dolarów, czyli odpowiadały za 11,25% całkowitego handlu. Dla porównania, w analogicznym okresie roku ubiegłego obroty wyniosły 35 mld dolarów.

W 2018 roku obydwa kraje podpisały umowę o wolnym handlu w celu obniżenia o 90% opłat celnych na import. W 2015 roku Wietnam zredukował opłatę celną o prawie 90% dotyczącą importu z Korei Południowej na okres 15 lat.

źródło: Digitimes